Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
EDY ABU-HALA
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $220 for 10 hours
Back
$22/hour
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $15 for 2 lbs
Back
$7.50/lbs
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 350 miles in 5 hours
Back
70 mph
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 84 points in 6 games
Back
14 points/game
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas
Back
$4.20/gallon
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $5.04 for a 24 pack of water
Back
$0.21/bottle
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 360 pages in 12 hours
Back
30 pages/hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade