Budgeting 101

Flashcard
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Easy
j kenny
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

17 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do wages and salary differ?
Back
Salary describes what you earn on an annual basis
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub? Gross Pay, Net Pay, Your Role/Title, Local Tax
Back
Your Role/Title
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a cost of owning a car?
- License and Registration fees
- Gasoline
- Utilities
- Insurance
Back
Utilities
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How would you calculate the unit price of an 18oz box of cereal that costs $4.99?
Back
$4.99 / 18oz
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?
Back
About $2.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does having health insurance help you if you broke your leg while riding your skateboard?
Back
You will likely owe a portion of your medical costs.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a deductible?
Back
The amount you pay before your insurance begins to pay
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
19 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Purchasing a Used Car NGPF

Flashcard
•
9th - 12th Grade
11 questions
Financial Literacy

Flashcard
•
9th - 12th Grade
9 questions
Debit Cards vs Credit Cards

Flashcard
•
9th - 12th Grade
10 questions
U2L3 Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
9 questions
Unit 9: Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
12 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade