Budgeting 101

Budgeting 101

Assessment

Flashcard

Life Skills

9th - 12th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

j kenny

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

17 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do wages and salary differ?

Media Image

Back

Salary describes what you earn on an annual basis

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub? Gross Pay, Net Pay, Your Role/Title, Local Tax

Media Image

Back

Your Role/Title

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is NOT a cost of owning a car?

  • License and Registration fees
  • Gasoline
  • Utilities
  • Insurance

Media Image

Back

Utilities

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How would you calculate the unit price of an 18oz box of cereal that costs $4.99?

Media Image

Back

$4.99 / 18oz

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?

Media Image

Back

About $2.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How does having health insurance help you if you broke your leg while riding your skateboard?

Media Image

Back

You will likely owe a portion of your medical costs.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a deductible?

Media Image

Back

The amount you pay before your insurance begins to pay

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?