What is one cent in dollar format?
What's the Better Deal?

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.01
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the better deal: $150 for 3 controllers or $260 for 5 controllers?
Back
$150 for 3 controllers
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price of 1 pepper is $1.20. How do you express this in dollars and cents?
Back
one dollar and twenty cents
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express nine dollars and twenty cents in dollar format?
Back
$9.20
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
The price of 1 burger is $5.25. How do you express this in dollars and cents?
Back
five dollars and twenty-five cents
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the value of 50 cents in dollar format?
Back
$0.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an item costs $3.75, how do you express this in dollars and cents?
Back
three dollars and seventy-five cents
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Math Facts

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Identify Coins

Flashcard
•
KG
15 questions
Math Support Money Test

Flashcard
•
9th Grade - University
15 questions
American Money: Bills and Coins ESL

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
American Money: Bills and Coins ESL

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Counting money

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
Coins

Flashcard
•
KG
15 questions
counting dollars and coins

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade