What's the Better Deal?

What's the Better Deal?

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is one cent in dollar format?

Back

$0.01

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the better deal: $150 for 3 controllers or $260 for 5 controllers?

Back

$150 for 3 controllers

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

The price of 1 pepper is $1.20. How do you express this in dollars and cents?

Back

one dollar and twenty cents

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you express nine dollars and twenty cents in dollar format?

Back

$9.20

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

The price of 1 burger is $5.25. How do you express this in dollars and cents?

Back

five dollars and twenty-five cents

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of 50 cents in dollar format?

Back

$0.50

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an item costs $3.75, how do you express this in dollars and cents?

Back

three dollars and seventy-five cents

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?