Math Final Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per pen at Wal-Mart if it is 1¢ less than the best price between Staples ($0.38) and Office Depot ($0.39)?
Back
$0.37
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pen from Office Depot if they sell 5 pens for $1.95?
Back
$0.39
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many 1 cm cubes can fit into a box with a volume of 24 cm³?
Back
24 cubes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jackson has 2,000 baseball cards and Gabe has 1/10 as many, how many baseball cards does Gabe have?
Back
200 baseball cards
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation models the best estimate for the area of a tarp measuring approximately 8 yards by 7 yards?
Back
8 x 7 = 56 sq yard
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the area of a rectangle?
Back
Area = length x width
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pen costs $0.39, how much do 14 pens cost?
Back
$5.46
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math Midterm Review

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
FSA 5th Grade Math

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Prime and Composite

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5.MD.C.4 Review

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Writing Expressions

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5.MD.4 Volume Counting Cubes

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade