Math Final Review

Math Final Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per pen at Wal-Mart if it is 1¢ less than the best price between Staples ($0.38) and Office Depot ($0.39)?

Back

$0.37

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per pen from Office Depot if they sell 5 pens for $1.95?

Back

$0.39

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many 1 cm cubes can fit into a box with a volume of 24 cm³?

Back

24 cubes

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jackson has 2,000 baseball cards and Gabe has 1/10 as many, how many baseball cards does Gabe have?

Back

200 baseball cards

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which equation models the best estimate for the area of a tarp measuring approximately 8 yards by 7 yards?

Back

8 x 7 = 56 sq yard

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating the area of a rectangle?

Back

Area = length x width

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pen costs $0.39, how much do 14 pens cost?

Back

$5.46

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?