What is the price per pen at Wal-Mart if it is 1¢ less than the best price between Staples ($0.38) and Office Depot ($0.39)?
Math Final Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.37
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pen from Office Depot if they sell 5 pens for $1.95?
Back
$0.39
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many 1 cm cubes can fit into a box with a volume of 24 cm³?
Back
24 cubes
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jackson has 2,000 baseball cards and Gabe has 1/10 as many, how many baseball cards does Gabe have?
Back
200 baseball cards
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation models the best estimate for the area of a tarp measuring approximately 8 yards by 7 yards?
Back
8 x 7 = 56 sq yard
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the area of a rectangle?
Back
Area = length x width
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pen costs $0.39, how much do 14 pens cost?
Back
$5.46
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
VOLUME

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Area and Perimeter Practice

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Volume of rectangular prisms

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
5.MD.C.4 Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Units of Measurement (Conversion Word Problems)

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Category 3 practice STAAR 5th grade math review

Flashcard
•
5th Grade
11 questions
Composite Volume

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Comparing Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
23 questions
5th Grade Math NC EOG Released Test

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
10 questions
Adding and subtracting decimals

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Coordinate Plane First Quadrant

Quiz
•
5th Grade