FLASHCARD: Ratios & Unit Rates

FLASHCARD: Ratios & Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., miles per hour, dollars per pound).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better deal: $4.39 for 11.5 oz of Doritos or $3.24 for 9.75 oz of Cheetos?

Back

Cheetos is the better deal.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 2 miles in 12 minutes?

Back

1/6 mile per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can read 40 words in 2 minutes, what is your reading speed in words per minute?

Back

20 words per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?