FLASHCARD: Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something (e.g., miles per hour, dollars per pound).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit of the second quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 3 pounds of granola cost $3.75, what is the unit rate?
Back
$1.25 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: $4.39 for 11.5 oz of Doritos or $3.24 for 9.75 oz of Cheetos?
Back
Cheetos is the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 2 miles in 12 minutes?
Back
1/6 mile per minute.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you can read 40 words in 2 minutes, what is your reading speed in words per minute?
Back
20 words per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade