7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 75 pieces of candy in a 15 oz bag, how many pieces are there per ounce?
Back
5 pieces per ounce.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
Back
13/3 houses per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per ounce if a 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99?
Back
$0.10 per ounce.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate in dollars per hour?
Back
$25 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Mid-Year Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade