7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 75 pieces of candy in a 15 oz bag, how many pieces are there per ounce?

Back

5 pieces per ounce.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

Back

13/3 houses per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per ounce if a 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99?

Back

$0.10 per ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Elijah earns $200 for 8 hours of work. What is the unit rate in dollars per hour?

Back

$25 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?