Grade 6 Mathematics Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per ounce of an 8-ounce bag of chocolate that costs $4.08?
Back
$0.51 per ounce.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per ounce of a 10-ounce bag of chocolate that costs $4.10?
Back
$0.41 per ounce.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: an 8-ounce bag for $4.08 or a 10-ounce bag for $4.10?
Back
The 10-ounce bag is the better deal.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve for b: b + 7 > 8
Back
b > 1.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a school made 800 cookies last year and 1200 this year, how many times taller will the bar for this year be if the graph starts at 600?
Back
The second bar will be 4 times taller.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for the volume of a right rectangular prism?
Back
V = (length)(width)(height) or V = (area of base)(height).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the surface area of a geometric figure if the answer is 40 units²?
Back
The surface area is 40 units².
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
B3 Unit 6: Multiplying/Dividing Fractions and Word problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
End of Year Math 2020

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
End of Year Math 2020

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math Semester 2 Pre-Test

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade