What is the cost per ounce of an 8-ounce bag of chocolate that costs $4.08?
Grade 6 Mathematics Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$0.51 per ounce.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per ounce of a 10-ounce bag of chocolate that costs $4.10?
Back
$0.41 per ounce.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: an 8-ounce bag for $4.08 or a 10-ounce bag for $4.10?
Back
The 10-ounce bag is the better deal.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Solve for b: b + 7 > 8
Back
b > 1.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a school made 800 cookies last year and 1200 this year, how many times taller will the bar for this year be if the graph starts at 600?
Back
The second bar will be 4 times taller.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for the volume of a right rectangular prism?
Back
V = (length)(width)(height) or V = (area of base)(height).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the surface area of a geometric figure if the answer is 40 units²?
Back
The surface area is 40 units².
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
End of Year Math 2020

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
B3 Unit 6: Multiplying/Dividing Fractions and Word problems

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
6th Grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math Review

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade