Grade 6 Mathematics Review

Grade 6 Mathematics Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ounce of an 8-ounce bag of chocolate that costs $4.08?

Back

$0.51 per ounce.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ounce of a 10-ounce bag of chocolate that costs $4.10?

Back

$0.41 per ounce.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: an 8-ounce bag for $4.08 or a 10-ounce bag for $4.10?

Back

The 10-ounce bag is the better deal.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Solve for b: b + 7 > 8

Back

b > 1.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a school made 800 cookies last year and 1200 this year, how many times taller will the bar for this year be if the graph starts at 600?

Back

The second bar will be 4 times taller.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for the volume of a right rectangular prism?

Back

V = (length)(width)(height) or V = (area of base)(height).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the surface area of a geometric figure if the answer is 40 units²?

Back

The surface area is 40 units².

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?