Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How can the ratio of 12 boys to 9 girls be expressed?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean for two ratios to be proportional?

Back

Two ratios are proportional if they can be simplified to the same unit rate.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the correct ratio for 14 apples to 23 grapes?

Back

14 : 23

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total amount by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $3.60 for 12 eggs?

Back

$0.30 per egg.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours, what is her unit rate in miles per hour?

Back

70 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?