Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How can the ratio of 12 boys to 9 girls be expressed?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be proportional?
Back
Two ratios are proportional if they can be simplified to the same unit rate.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the correct ratio for 14 apples to 23 grapes?
Back
14 : 23
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate?
Back
To find the unit rate, divide the total amount by the number of units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for $3.60 for 12 eggs?
Back
$0.30 per egg.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours, what is her unit rate in miles per hour?
Back
70 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade