5th Grade Review

5th Grade Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of each pear if Maggie bought 9 pears for $3.78?

Back

$0.42

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much will Mrs. Rozzio pay for 4 pounds of mozzarella cheese at $4.89 per pound?

Back

$19.56

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which athlete ran the least number of miles per day if Jon, Huang, Daniel, and Jeremy are training?

Back

Jon

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a theater has 27 rows with n seats in each row, how do you express the total number of seats?

Back

27 × n

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of each book if a student buys 5 books for $47.85?

Back

$9.57

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the average cost per item?

Back

Total cost ÷ Number of items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 2 cups of flour and you want to make half the recipe, how much flour do you need?

Back

1 cup of flour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?