4.4A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

4.4A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 1 pet carrier costing $21.89 and 2 bags of cat food costing $16.49 each?

Back

$54.87

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 2 patio chairs costing $57.65 each and a table costing $146.22?

Back

$261.52

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Zapata paid $8.17 to mail three packages, $2.77 for the first and $3 for the second, how much did she pay for the third package?

Back

$2.40

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many visitors were in the science museum after 3 hours if 294 arrived in the first hour, 408 arrived and 89 left in the second hour, and 313 arrived and 175 left in the third hour?

Back

751

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a business rented 4,506.23 square feet and used 281.6 square feet for the kitchen, how much space is left?

Back

4,224.63 square feet

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate total cost when purchasing multiple items?

Back

Total Cost = (Cost of Item 1 + Cost of Item 2 + ... + Cost of Item n)

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the concept of 'net visitors' in a scenario where visitors arrive and leave?

Back

Net Visitors = Total Arrivals - Total Departures

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?