Math EOG Review

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the total cost of 12 iced teas if each costs $1.72?
Back
$20.00
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating the volume of a rectangular prism?
Back
Volume = length × width × height
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the area of the bottom of a swimming pool is 200 square feet and the depth is 5 feet, what is the volume?
Back
1000 cubic feet
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost of one item if you know the total cost and the number of items?
Back
Divide the total cost by the number of items.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is 1/2 of 2/3?
Back
1/3
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the volume of a rectangular prism with dimensions 4 cm, 3 cm, and 2 cm?
Back
24 cubic centimeters
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a toy house is made of two boxes with volumes of 24 cm³ and 72 cm³, what is the total volume?
Back
96 cubic centimeters
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math EOG Review

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
12 questions
Volume

Flashcard
•
5th Grade
9 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Volume

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Volume of Rectangular Prisms

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Composite Volume

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade