Unit Rates and Ratios Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
August Solomon
Used 1+ times
FREE Resource
Student preview

43 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like pineapple juice? Use the tape diagrams to answer.
Back
40
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of
35 : 14
Back
5 : 2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
Back
6 to 1
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.
Back
12 pack
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Back
15 kg for $32.25
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
Back
$16.52 for 6 yd
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A unit rate is a ratio with:
Back
A denominator of 1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
24 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
23 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
40 questions
Ratio Tables

Flashcard
•
6th Grade
29 questions
6th Grade Math Review Skills

Flashcard
•
6th Grade
25 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
25 questions
6th Grade Math Review 1st Semester

Flashcard
•
6th Grade
25 questions
Ratio and proportion

Flashcard
•
5th Grade
25 questions
Flashcard: Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade