Unit Rates and Ratios Review

Unit Rates and Ratios Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

August Solomon

Used 1+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

43 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like pineapple juice? Use the tape diagrams to answer.

Back

40

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of
35 : 14

Back

5 : 2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

Back

6 to 1

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Calculate the better buy.

Back

12 pack

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72

Back

15 kg for $32.25

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd

Back

$16.52 for 6 yd

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A unit rate is a ratio with:

Back

A denominator of 1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?