Math EOG Review

Math EOG Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 12 iced teas if each costs $1.72?

Back

$20.00

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating the volume of a rectangular prism?

Back

Volume = length × width × height

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the area of the bottom of a swimming pool is 200 square feet and the depth is 5 feet, what is the volume?

Back

1000 cubic feet

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost of one item if you know the total cost and the number of items?

Back

Divide the total cost by the number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 1/2 of 2/3?

Back

1/3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the volume of a rectangular prism with dimensions 4 cm, 3 cm, and 2 cm?

Back

24 cubic centimeters

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a toy house is made of two boxes with volumes of 24 cm³ and 72 cm³, what is the total volume?

Back

96 cubic centimeters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?