Grade 6 End of Year Math Review
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if Will spent $3.75 for 3 pounds of granola?
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What inequality represents a value greater than or equal to 11?
Back
a ≥ 11
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ordered pair for the grocery store located at (8, 2)?
Back
(8, 2)
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many people watched more than 6 hours of TV if the answer is 17?
Back
17
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the median of the data set: 18, 19, 17, 14, 20, 20, 15, 21?
Back
18.5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Divide the total cost by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the median represent in a data set?
Back
The middle value when the numbers are arranged in order.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
H Chem: Chemical Analysis
Flashcard
•
KG
10 questions
Adjectives Flashcard
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
6th Unit 4 Lessons 1-2
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving One Step Equations with Addition or Subtraction
Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Organelles
Flashcard
•
6th - 8th Grade
16 questions
7A Context Clues
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Foundations of Algebra for Grade 7
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Types of Triangles
Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade