Practice with Proportions

Practice with Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per unit?

Back

To find the price per unit, divide the total cost by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?

Back

$2.50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the total cost based on price per unit?

Back

Total Cost = Price per Unit × Number of Units.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If hamburger costs $6 for 3 pounds, how much does it cost for 10 pounds?

Back

$20

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if two ratios form a proportion?

Back

Two ratios form a proportion if their cross products are equal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?