Complex fractions and unit rate
Flashcard
•
Other
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction shown.
Back
9/40
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail, in meters per hour?
Back
3 3/5
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a complex fraction?
Back
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Back
1/2 ac./hr.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction.
Back
18
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the complex fraction.
Back
32/135
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Health and Injury Terms
Flashcard
•
6th - 7th Grade
7 questions
Ch. 1 Lesson 1 Vocabulary
Flashcard
•
7th Grade
6 questions
School Objects
Flashcard
•
KG
8 questions
Unit 6 Vocabulary 2
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Boon Wurrung words
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Year 7 Textiles quiz
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Organic 2 Exam 4 Review
Flashcard
•
KG
12 questions
Yr7 Scratch key terms - flashcards
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Other
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
18 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
4th - 12th Grade
20 questions
Thanksgiving Trivia!
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Thanksgiving
Quiz
•
KG - 12th Grade
12 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
3rd - 8th Grade
2 questions
6W3 Week 4 Day 2
Quiz
•
7th Grade