

Topic 1 In-Class Test Review
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Maureen Wolfe
Used 14+ times
FREE Resource
15 Slides • 16 Questions
1
Work each question out on your box paper.

2
3
Multiple Choice
Ratios of daisies to roses?
11 to 6, 11:6, 6/11
6 to 11, 11:6, 11/6
6 to 11, 6:11, 6/11
6 to 11, 6:11, 11/6
4
5
Multiple Select
Ratio of pineapple juice to total juice.
5:7
5:2
5/7
5 to 7
7:5
6
16 feet to 6 yards
7
Multiple Choice
Ratio of 16 feet to 6 yards in simplest form.
8/9
8/3
16/18
9/8
8
9
Multiple Choice
The unit price is _______ per pair of gloves.
$1.85
$5.39
$8.08
10
11
Multiple Choice
Which company has the best buy?
Company A
Company B
Company C
12
13
Multiple Choice
The population of the region is_______________ people.
1,495
2 19/23
35
495
14
15
Multiple Choice
The ratio of flour to shortening in simplest form is __________.
12
12/1
16/3
1/12
3/16
16
17
Multiple Choice
The ratio in simplest form
21/35
3/5
5/3
15/49
18
1/2 inch : 1/4 hour
19
Multiple Choice
What is the unit rate?
8 inches per hour
1/2 inch per hour
4 inches per hour
2 inches per hour
20
21
Multiple Choice
The unit rate is ________ miles per gallon.
118/5
23 3/5
5/118
22
23
Multiple Choice
What is the unit rate for calories per cup?
24 calories per cup
288 calories per cup
96 calories per cup
72 calories per cup
24
Multiple Choice
There are ______ calories in 2 cups.
192
144
54
216
25
7 T-shirts cost $49.00
What is the unit price?
How much to 5 shirts cost?
26
Multiple Choice
What is the unit price/
$7.00 per shirt
$6.00 per shirt
$6.99 per shirt
27
Multiple Choice
How much do 5 shirts cost?
$30.00
$35.00
$40.00
$42.00
28
I ran 7 3/4 miles in 1 1/3 hours. What is my rate in miles per hour?
29
Multiple Choice
My rate is ______ miles per hour.
5 13/16
10 1/3
30
Joe's truck holds 25 gallons of gas. He has 14 gallons left in his truck. If gas costs $2.05 per gallon, how much will it cost Joe to fill up his truck?
31
Multiple Choice
It will cost _________ for Jim to fill up his truck.
$22.55
$51.25
$28.70
$79.95
Work each question out on your box paper.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 31
SLIDE
Similar Resources on Wayground
23 questions
TEKS 7.4A and 7.4C Review
Presentation
•
7th Grade
22 questions
Graphs, Equations and Proportions
Presentation
•
7th Grade
24 questions
Faktor dan Gandaan
Presentation
•
7th Grade
25 questions
Integer Rules Review
Presentation
•
6th - 7th Grade
21 questions
Constant of proportionality
Presentation
•
7th Grade
21 questions
Dependent Compound Probability
Presentation
•
7th Grade
26 questions
Area
Presentation
•
7th Grade
26 questions
Parts of an Algebraic Expression
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade