
Unit Cost Intro
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Katelyn Lee
Used 38+ times
FREE Resource
10 Slides • 3 Questions
1
Unit Cost Intro
2
Unit Cost: the price for ONE item
Dollars PER Item
MONEY ALWAYS GOES ON TOP
3
An 8-pack of Gatorade costs $8.96. How much does ONE bottle cost?
4
88.96 = 8.96 ÷8
So the unit cost is $1.12 per bottle.
5
Multiple Choice
6 pounds of Fancy French Fig cookies costs $12.84. What is the price per pound?
$0.47
$2.14
$4.67
$0.22
6
Unit cost is important when you are wanting to buy the better deal.
7
I can buy an 8 pack of batteries for $36 or a 5 pack of batteries for $21.25. Which is the better deal?
836 or 521.25
8
836= 4.50
521.25= 4.25
$4.25 is the better deal so the 5 pack is the better buy!
9
Multiple Choice
Which is the better buy?
15 pounds of apples for $37.50
12 pounds of apples for $21.00
10
1221 = 1.75
1537.50=2.50
The 12 pack of apples is the better buy.
11
Multiple Choice
Which is the better buy?
24 pences for $25.20
28 pencils for $27.72
12
2425.20= 1.05
2827.72=0.99
28 pack of pencils is the better buy.
13
REMEMBER:
- MONEY ALWAYS GOES ON TOP!
- The better buy is ALWAYS the lowest unit cost!
Unit Cost Intro
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
8 questions
Perbandingan
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Algebraic Expressions
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Markup and Markdown Problems
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Write One-Step Equations
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers
Presentation
•
6th - 8th Grade
9 questions
Volume- Sphere, Cone, Cylinder
Presentation
•
8th Grade
9 questions
Porcentagem
Presentation
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade