
Unit rate
Presentation
•
Mathematics
•
4th - 7th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
JACOB SEEGER
Used 21+ times
FREE Resource
3 Slides • 3 Questions
1
Unit rate
Pre-AP
2
What is an unit rate?
A unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.
It is still a ratio, which can be a rate or an unit rate.
Do you remember the differences between ratios and unit rates?
3
Is there a difference between a rate and an unit rate?
Yes
A unit rate is exactly like a rate, except a unit rate has one very key difference
An unit rate is always per one unit of measurement
4
Poll
What is the main difference between a rate and an unit rate?
An unit rate is a ratio
An unit rate has 1 in the second term (denominator)
An unit rate is a fancy ratio
An unit rate is not a simplified rate
5
Multiple Choice
A lady buys 8 apples for $3.75. What is the price per pound of apples?
$1.40 per pound
47 cents per pound
30 cents per pound
93 cents per pound
6
Multiple Choice
Your road trip took you 1,562 miles with 68.2 gallons of gasoline. What was the miles per gallon on your trip?
41.3 miles per gallon
14.89 miles per gallon
38.6 miles per gallon
22.9 miles per gallon
Unit rate
Pre-AP
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 6
SLIDE
Similar Resources on Wayground
7 questions
Percent Questions
Presentation
•
5th - 6th Grade
7 questions
Percent
Presentation
•
5th - 6th Grade
6 questions
Decimal Problem Solving
Presentation
•
5th Grade
6 questions
Phonics Spelling G6 Unit 3. Week 1 - Vowel Team Syllables
Presentation
•
5th - 6th Grade
6 questions
Chapter 5 Unit 1 Vocab. Lesson
Presentation
•
5th Grade
8 questions
Oral Path Unit 1A Practice Exercises
Presentation
•
KG
6 questions
Lesson 10.5: Problem Solving Fraction Division
Presentation
•
5th Grade
9 questions
Proportions and Equivalent Ratios
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade