

More Unit Rates!
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Chelsea Moore
Used 21+ times
FREE Resource
12 Slides • 16 Questions
1
More Rates and Unit Rates!
Monday/Tuesday Learning Target:
I can use a rate to find unit rates and other rates.
Wednesday/Thursday Learning Target:
I can practice solving rate, and unit rate word problems to reach mastery on an assessment.

2
Using rates to solve problems!
If it costs $20.00 to purchase 5 bracelets, how much would it cost to purchase 3 bracelets?
Find the unit rate for $ per bracelet using division
$4.00 - This is the cost for 1 bracelet, but we want to purchase 3!
3 x $4.00 = $12.00
3
Using rates to solve problems!
If it costs $5.00 to purchase 4 pairs of socks, how much would it cost to purchase 7 pairs of socks?
- Find the unit rate for $ per pair of socks
$1.25 - This is the cost for 1 pair of socks, but we want to purchase 7 pairs.
7 x $1.25 =$8.75
4
Multiple Choice
5
Multiple Choice
6
Finding Unit Rates with Fractions!
1. Watch for units
2. Remember per means division
3. When entering fractions in the calculator use parentheses
45 / (7/3)
7
Whole Class Example: Fractional Unit Rate!
Ashley needs a 3 1/2 pounds of icing to make 1/4 of a wedding cake. How many pounds are needed per cake?
Pounds per cake
3 1/2 divided by 1/4
8
Multiple Choice
Julio ran 121 miles in 15 minutes. What is his unit rate in miles per minute?
10 miles per minute
101 miles per minute
12.5 miles per minute
251 miles per minute
9
Multiple Choice
10
STOP HERE FOR TODAY
Students need to:
- Complete IXL D.4 - rounding decimals and J.6 - unit rates with fractions
- Watch the edPuzzle Video on Unit Rates with Fractions
- Take the quiz on Friday!
11
Question #1, #3, #4: What is a unit rate?
Unit rate is used to compare quantities in which the second quantity is one
miles per hour
earnings per hour
cost per gallon
12
Multiple Choice
Which of these describes the unit rate?
a unit of measure
a fraction with a numerator of one
a fraction with a denominator of one
a proportion
13
Multiple Choice
14
Multiple Choice
Which statement describes a unit rate?
Sara ate 1 cookie
Sara is driving 16 miles
Sara is driving 30 miles per 1 hour
Sara ate 3 crackers and 1 apple
15
Multiple Choice
16
#2: Equivalent rates!
Equivalent rates are like equivalent fractions!
We can increase fractions using multiplication
We can decrease or reduce or simplify fractions with division.
EXAMPLE: To make lemonade Ann used 3 lemons and 1 cup of sugar. How much sugar would she need for 9 lemons?
Write fractions 3/1 and 9/?
Type the answer in the chat!
17
Multiple Choice
To make pizza Lisa uses 5 pepperonis for 2 slices of pizza. How many pepperonis are needed for 4 slices of pizza?
5 pepperonis
2.5 pepperonis
15 pepperonis
10 pepperonis
18
Multiple Choice
The ratio of blue cars to red cars in the parking lot was 3 to 4. How many blue cars were at the parking lot if there were 12 red cars?
6 blue cars
9 blue cars
12 blue cards
15 blue cards
19
#5 Finding Unit Rates with Fractions!
1. Watch for units
2. Remember per means division
3. When entering fractions in the calculator use parentheses
45 / (7/3)
20
Multiple Choice
21
Multiple Choice
22
#6 and #7: Which store has the most expensive price for apples?
Wal-Mart - $8.00 for 10 apples
Target - $9.00 for 10 apples
Kroger - $7.00 for 5 apples
Save A Lot - $10.00 for 10 apples
HINT: Find the unit price for each store and compare decimals
23
Multiple Choice
24
Multiple Choice
25
#8: Using rates to solve problems!
If it costs $20.00 to purchase 5 bracelets, how much would it cost to purchase 3 bracelets?
Find the unit rate for $ per bracelet using division
$4.00 - This is the cost for 1 bracelet, but we want to purchase 3!
3 x $4.00 = $12.00
26
Multiple Choice
27
Multiple Choice
28
Mastery Connect!
Please see google classroom for instructions for your test!
More Rates and Unit Rates!
Monday/Tuesday Learning Target:
I can use a rate to find unit rates and other rates.
Wednesday/Thursday Learning Target:
I can practice solving rate, and unit rate word problems to reach mastery on an assessment.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 28
SLIDE
Similar Resources on Wayground
23 questions
Expressions, Equations, and Inequalities review
Presentation
•
7th Grade
21 questions
Percent Proportions Review
Presentation
•
7th Grade
24 questions
Constant of Proportionality
Presentation
•
7th Grade
20 questions
Intro to Integers
Presentation
•
6th - 7th Grade
18 questions
Constant Proportionality
Presentation
•
7th Grade
22 questions
Lesson 11.1 - Parallel Lines Cut by a Transversal
Presentation
•
8th Grade
22 questions
Translations
Presentation
•
8th Grade
22 questions
Constant of Proportionality
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Multi Step Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Integer Operations Review
Quiz
•
7th Grade