
Writing and Solving Proportions
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Christopher Thompson
Used 16+ times
FREE Resource
5 Slides • 20 Questions
1
​
2
Multiple Choice
6
48
49
56
3
Multiple Choice
8
12
24
36
4
Multiple Choice
16
12
8
6
5
Multiple Choice
Which of the following would be a correct proportion to solve the problem?
163=5x
316=x5
163=x5
6
Multiple Choice
Which of the following would be a correct proportion to solve the problem?
325=x7
325=7x
253=7x
7
Multiple Choice
Use a proportion to solve the problem
22 miles
22 gallons
352 miles
343.75 miles
8
Multiple Choice
Use a proportion to solve the problem
$1000
$500
$250
$175
9
Multiple Choice
Use a proportion to solve the problem
22 miles
230 miles
20 miles
115 miles
10
Multiple Choice
Francisco ran 8 miles. Being a soccer fan, he wondered how many times he had run the length of a soccer field. If a soccer field is 360 feet long, how many soccer fields worth did Francisco run?
Over 360 fields
Over 255 fields
Over 181 fields
Over 117 fields
11
Multiple Choice
Many pitchers in major league baseball can now throw their fastball 100 miles per hour. How many seconds does the batter have to react before the pitch reaches the plate? (Hint: Convert miles per hour to feet per second)
Important conversions:
Home plate is 60.5 feet from the pitcher's mound.
There are 5,280 feet in a mile.
There are 3,600 seconds in an hour.
10 seconds
3.25 seconds
1.5 seconds
0.4 seconds
12
13
Driving 120 miles in 2 hours
The units are miles & hours
14
15
16
Multiple Choice
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
17
Multiple Choice
3 hours65 miles Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
18
Multiple Choice
1 minute3 pages Is this a rate or a unit rate?
rate
unit rate
19
Multiple Choice
A car traveled 270 miles in 6 hours. (270 miles/6 hours). What is the unit rate (miles per hour)?
35 mph
45 mph
55 mph
22 mph
20
Multiple Choice
Marissa made $300 working for 6 hours. How much does Marissa make per hour?
$50 per hour
$60 per hour
$45 per hour
$30 per hour
21
Multiple Choice
22
Multiple Choice
23
Multiple Choice
You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles
24
Multiple Choice
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
25
Multiple Choice
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
​
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 25
SLIDE
Similar Resources on Wayground
18 questions
Rational Numbers
Presentation
•
6th - 8th Grade
20 questions
Changing Percents to Decimals
Presentation
•
KG
17 questions
Measures of Central Tendency
Presentation
•
6th - 8th Grade
17 questions
Multiplying and Dividing Decimals
Presentation
•
6th - 8th Grade
19 questions
Area of Triangles & Rectangles
Presentation
•
6th - 7th Grade
18 questions
Evaluating Algebraic Expressions - Review
Presentation
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rational vs. Irrational
Presentation
•
6th - 8th Grade
20 questions
Angle Relationships
Presentation
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade