Search Header Logo
Unit 2 Mid-Unit Review

Unit 2 Mid-Unit Review

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th - 7th Grade

•

Medium

Created by

Audra Bothers

Used 16+ times

FREE Resource

13 Slides • 21 Questions

1

Unit 2 Mid-Unit Review

Ratios

Ratio Tables

Unit Rates

media

2

Vocab
  • A RATIO is a comparison of 2 numbers.

    ​

  • A RATE is a ratio that compares quantities with different units of measurement.

    ​

  • A UNIT RATE is a comparison of 2 measurements in which one of the terms equals 1.

3

Multiple Choice

What is a comparison of 2 numbers?

1

rate

2

ratio

3

unit rate

4

Multiple Choice

What is a ratio that compares quantities with different units of measurement?

1

rate

2

ratio

3

unit rate

5

Multiple Choice

What is a comparison of two measurements in which one of the terms has a value of 1?

1

rate

2

ratio

3

unit rate

6

Ratios

7

Multiple Choice

Question image

What is the ratio of blue cake pops TO yellow and pink cake pops?

(Simplify!)

1

1 to 2

2

1 to 4

3

2 to 3

4

2 to 1

8

Multiple Choice

Question image

What type of ratio is this?

blue cake pops TO yellow and pink cake pops

1

part to whole

2

part to part

9

Explanations

The ratio of blue TO yellow & pink:

There are 2 blue; 4 yellow and pink.

​

2 to 4 simplifies to 1 to 2.

​​

This is a part-to-part ratio because blue represents a PART and yellow/pink represent a PART.

media

10

Multiple Choice

Question image

What is the ratio of yellow TO all cake pops?

(Simplify!)

1

1 to 2

2

1 to 4

3

2 to 3

4

1 to 3

11

Multiple Choice

Question image

What type of ratio is this?

yellow TO all cake pops

1

part to whole

2

part to part

12

Explanations

The ratio of yellow TO all cake pops:

There are 2 yellow; 6 in all.

​

2 to 6 simplifies to 1 to 3.

​​

This is a part-to-whole ratio because yellow represents a PART and ALL represents the WHOLE.

media

13

Multiple Choice

There are 16 boys and 11 girls.


What is the ratio of girls to boys? (ORDER MATTERS!)

1

16 to 11

2

11 to 16

3

11 to 27

4

16 to 27

14

Multiple Choice

Question image

What is the ratio of bees to pandas?

1

2 to 4

2

2 to 3

3

4 to 7

4

2 to 1

15

Multiple Choice

Which ratio equals 4:6?

1

3:2

2

8:12

3

12:8

4

14:16

16

Multiple Choice

Which is NOT a way to write a ratio?

1

9 to 8

2

6 : 14

3

3, 10

4

51100\frac{51}{100}  

17

Ratio Language

​

For every _____________, there are ___________.

18

Multiple Choice

Question image

Which states the ratio of monkeys to bananas using ratio language?

1

For every 5 monkeys, there are 4 bananas.

2

For every 4 monkeys, there is 1 banana.

3

For every 4 monkeys, there are 5 bananas.

4

For every 2 monkeys, there are 4 bananas.

19

Unit Rates
  • DIVIDE to calculate unit rates!

    ​

  • Include units

20

Multiple Choice

12 pizzas cost $132.


What is the unit rate per pizza?

1

$12

2

$12 per pizza

3

$11 per pizza

4

$11

21

Multiple Choice

Bolt ran 50 miles in 10 hours.

Lightning ran 72 miles in 12 hours.

What was Lightning's speed in miles per hour?

1

5 miles per hour

2

5.5 miles per hour

3

6 miles per hour

4

864 miles per hour

22

Multiple Choice

Bolt ran 50 miles in 10 hours.

Lightning ran 72 miles in 12 hours.

What was Bolt's speed in miles per hour?

1

5 miles per hour

2

5.5 miles per hour

3

6 miles per hour

4

864 miles per hour

23

Multiple Choice

Bolt ran 50 miles in 10 hours.


Lightning ran 72 miles in 12 hours.


Who ran faster?

1

Bolt

2

Lightning

3

they ran at the same speed

24

Explanation: Bolt vs. Lightning
  • Bolt ran 50 miles in 10 hours. His UNIT RATE is 5 miles per hour.

    ​

  • Lightning ran 72 miles in 12 hours. His UNIT RATE is 6 miles per hour.

    ​

  • Lightning was faster, because 6 mph is faster than 5 mph.

25

Multiple Choice

Costco sells a 24-pack of Cokes for $12.96.


Sam's sells the same 24-pack of Cokes for $13.92.


Which has the better deal?

1

Costco

2

Sam's

3

Both are the samw

26

Explanation: Costco vs. Sam's

Costco sells a 24-pack of Cokes for $12.96.

​

Sam's sells the same 24-pack of Cokes for $13.92.

​

Which has the better deal? You don't even have to calculate the unit rates! They both have 24 Cokes - which is cheaper? Costco

27

Ratio Tables

To find missing numbers, multiply or divide. See the example ------>

media

28

Multiple Choice

Question image

What is the missing number in the ratio table?

1

4

2

10

3

12

4

14

29

The missing value was 12.

On the left side, 5 x 3 = 15.

​

Do the same to the right side.

4 x 3 = 12.​

media

30

Multiple Choice

Question image

What is the missing number in the ratio table?

1

7

2

10

3

12

4

14

31

The missing value was 14.
media

32

Multiple Choice

Question image

What numbers are missing from the ratio table?

1

8, 32, and 40

2

8, 16, and 24

3

4, 12, and 14

4

16, 20, and 40

33

The missing values are 8, 32, and 40.

​

media

34

Poll

Based on this Quizizz, what grade do you think you'll earn on the test?

I'll earn an A!

I'll earn a B or C!

I'll earn a D or F.

pattern-tertiary
Unit 2 Mid-Unit Review

Ratios

Ratio Tables

Unit Rates

media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 34

SLIDE