
Unit 2 Mid-Unit Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Audra Bothers
Used 16+ times
FREE Resource
13 Slides • 21 Questions
1
Ratios
Ratio Tables
Unit Rates
2
A RATIO is a comparison of 2 numbers.
A RATE is a ratio that compares quantities with different units of measurement.
A UNIT RATE is a comparison of 2 measurements in which one of the terms equals 1.
3
Multiple Choice
What is a comparison of 2 numbers?
rate
ratio
unit rate
4
Multiple Choice
What is a ratio that compares quantities with different units of measurement?
rate
ratio
unit rate
5
Multiple Choice
What is a comparison of two measurements in which one of the terms has a value of 1?
rate
ratio
unit rate
6
7
Multiple Choice
What is the ratio of blue cake pops TO yellow and pink cake pops?
(Simplify!)
1 to 2
1 to 4
2 to 3
2 to 1
8
Multiple Choice
What type of ratio is this?
blue cake pops TO yellow and pink cake pops
part to whole
part to part
9
The ratio of blue TO yellow & pink:
There are 2 blue; 4 yellow and pink.
2 to 4 simplifies to 1 to 2.
This is a part-to-part ratio because blue represents a PART and yellow/pink represent a PART.
10
Multiple Choice
What is the ratio of yellow TO all cake pops?
(Simplify!)
1 to 2
1 to 4
2 to 3
1 to 3
11
Multiple Choice
What type of ratio is this?
yellow TO all cake pops
part to whole
part to part
12
The ratio of yellow TO all cake pops:
There are 2 yellow; 6 in all.
2 to 6 simplifies to 1 to 3.
This is a part-to-whole ratio because yellow represents a PART and ALL represents the WHOLE.
13
Multiple Choice
There are 16 boys and 11 girls.
What is the ratio of girls to boys? (ORDER MATTERS!)
16 to 11
11 to 16
11 to 27
16 to 27
14
Multiple Choice
What is the ratio of bees to pandas?
2 to 4
2 to 3
4 to 7
2 to 1
15
Multiple Choice
Which ratio equals 4:6?
3:2
8:12
12:8
14:16
16
Multiple Choice
Which is NOT a way to write a ratio?
9 to 8
6 : 14
3, 10
10051
17
For every _____________, there are ___________.
18
Multiple Choice
Which states the ratio of monkeys to bananas using ratio language?
For every 5 monkeys, there are 4 bananas.
For every 4 monkeys, there is 1 banana.
For every 4 monkeys, there are 5 bananas.
For every 2 monkeys, there are 4 bananas.
19
DIVIDE to calculate unit rates!
Include units
20
Multiple Choice
12 pizzas cost $132.
What is the unit rate per pizza?
$12
$12 per pizza
$11 per pizza
$11
21
Multiple Choice
Bolt ran 50 miles in 10 hours.
Lightning ran 72 miles in 12 hours.
What was Lightning's speed in miles per hour?
5 miles per hour
5.5 miles per hour
6 miles per hour
864 miles per hour
22
Multiple Choice
Bolt ran 50 miles in 10 hours.
Lightning ran 72 miles in 12 hours.
What was Bolt's speed in miles per hour?
5 miles per hour
5.5 miles per hour
6 miles per hour
864 miles per hour
23
Multiple Choice
Bolt ran 50 miles in 10 hours.
Lightning ran 72 miles in 12 hours.
Who ran faster?
Bolt
Lightning
they ran at the same speed
24
Bolt ran 50 miles in 10 hours. His UNIT RATE is 5 miles per hour.
Lightning ran 72 miles in 12 hours. His UNIT RATE is 6 miles per hour.
Lightning was faster, because 6 mph is faster than 5 mph.
25
Multiple Choice
Costco sells a 24-pack of Cokes for $12.96.
Sam's sells the same 24-pack of Cokes for $13.92.
Which has the better deal?
Costco
Sam's
Both are the samw
26
Costco sells a 24-pack of Cokes for $12.96.
Sam's sells the same 24-pack of Cokes for $13.92.
Which has the better deal? You don't even have to calculate the unit rates! They both have 24 Cokes - which is cheaper? Costco
27
To find missing numbers, multiply or divide. See the example ------>
28
Multiple Choice
What is the missing number in the ratio table?
4
10
12
14
29
On the left side, 5 x 3 = 15.
Do the same to the right side.
4 x 3 = 12.
30
Multiple Choice
What is the missing number in the ratio table?
7
10
12
14
31
32
Multiple Choice
What numbers are missing from the ratio table?
8, 32, and 40
8, 16, and 24
4, 12, and 14
16, 20, and 40
33
​
34
Poll
Based on this Quizizz, what grade do you think you'll earn on the test?
I'll earn an A!
I'll earn a B or C!
I'll earn a D or F.
Ratios
Ratio Tables
Unit Rates
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 34
SLIDE
Similar Resources on Wayground
26 questions
Solving Linear Equations in One Variable
Presentation
•
7th Grade
28 questions
Ratios and Equivalent Ratios
Presentation
•
5th - 8th Grade
25 questions
Proportions
Presentation
•
6th Grade
24 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates Review
Presentation
•
7th Grade
28 questions
Writing Linear Equations-STAAR Review
Presentation
•
7th - 8th Grade
29 questions
Math 7 GMAS Review - 7EE1, 7EE2, 7EE3
Presentation
•
7th Grade
23 questions
Circles- Vocabulary
Presentation
•
7th Grade
30 questions
Comparing and Graphing Rational Numbers.
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade