Search Header Logo
Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Medium

Created by

Huaveha Davis

Used 7+ times

FREE Resource

4 Slides • 9 Questions

1

Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

Slide image

2

Fill in the Blanks

Devon earns $166.50 in 9 hours. How much money does he earn per hour?

Type answer...

3

Multiple Choice

Which is larger: Quarts or Liters?

1

Quarts

2

Liters

4

How many cups are in 3 gallons?

Answer question on the next slide.

Slide image

5

Fill in the Blanks

How many cups are in 3 gallon?

Type answer...

6

Fill in the Blanks

A farm lets you pick 4 pints of raspberries for $18.00. What is the cost per pint?

Type answer...

7

Fill in the Blanks

What is 1/5(21) as a decimal?

Type answer...

8

How many grams are in 3 ounces?

Answer on the next slide.

Slide image

9

Fill in the Blanks

How many grams are in 3 ounces?

Type answer...

10

How many ounces are in 140 grams?

Answer on the next slide.

Slide image

11

Fill in the Blanks

How many ounces are in 140 grams?

Type answer...

12

Multiple Select

Select all the following answers that would take 3 hours:

1

Traveling 60 miles per hour for a total of 120 miles.

2

Traveling 45 miles per hour for a total of 135 miles.

3

Running 4 miles per hour for a total of 20 miles

4

Walking 2.5 miles per mile for a total of 7.4 miles

5

Traveling 10 miles per hour for a total of 30 miles

13

Fill in the Blanks

There are 128 ounces in a gallon. There are 4 quarts in a gallon. How many ounces are in quart?

Type answer...

pattern-tertiary

Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 13

SLIDE