

Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Huaveha Davis
Used 7+ times
FREE Resource
4 Slides • 9 Questions
1
Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

2
Fill in the Blanks
Devon earns $166.50 in 9 hours. How much money does he earn per hour?
Type answer...
3
Multiple Choice
Which is larger: Quarts or Liters?
Quarts
Liters
4
How many cups are in 3 gallons?
Answer question on the next slide.
5
Fill in the Blanks
How many cups are in 3 gallon?
Type answer...
6
Fill in the Blanks
A farm lets you pick 4 pints of raspberries for $18.00. What is the cost per pint?
Type answer...
7
Fill in the Blanks
What is 1/5(21) as a decimal?
Type answer...
8
How many grams are in 3 ounces?
Answer on the next slide.
9
Fill in the Blanks
How many grams are in 3 ounces?
Type answer...
10
How many ounces are in 140 grams?
Answer on the next slide.
11
Fill in the Blanks
How many ounces are in 140 grams?
Type answer...
12
Multiple Select
Select all the following answers that would take 3 hours:
Traveling 60 miles per hour for a total of 120 miles.
Traveling 45 miles per hour for a total of 135 miles.
Running 4 miles per hour for a total of 20 miles
Walking 2.5 miles per mile for a total of 7.4 miles
Traveling 10 miles per hour for a total of 30 miles
13
Fill in the Blanks
There are 128 ounces in a gallon. There are 4 quarts in a gallon. How many ounces are in quart?
Type answer...
Module 16: Unit 3 Lessons 1-9 Review

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
SLIDE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratios, Rates, Fractions
Presentation
•
6th Grade
9 questions
U2B.L1.2-Percents Introduction
Presentation
•
6th - 7th Grade
13 questions
6th Grade Math
Presentation
•
6th Grade
12 questions
multiplying decimals
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Station Rotations: Solving Proportions
Presentation
•
6th Grade
8 questions
Expressions w/ Exponents
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Histogram
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratio and Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade