Search Header Logo
Accelerated 8 Lesson 5

Accelerated 8 Lesson 5

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

8th Grade

•

Hard

Created by

Matthew Westbrook

Used 1+ times

FREE Resource

16 Slides • 11 Questions

1

Accelerated 8

January 27, 2021

Slide image

2

Jorge only has dimes and nickels in his piggy bank. He has a total of 77 coins. The value of the coins is $6.95. How many nickels and dimes does he have?

  • This problem needs two equations.

  • First, an equation to talk about the number of coins.

  • Second, an equation to talk about the amount of money.

3

Marcus purchased 3 pounds of apples and 4 pounds of strawberries for a total of $12.50. Shannon purchased 5 pounds of apples and 1 pound of strawberries for a total of $13.75. What is the cost of one pound of apples? One pound of strawberries?

  • This problem needs two equations.

  • First, an equation to talk about Marcus.

  • Second, an equation to talk about Shannon.

4

The school that Shreya goes to is selling tickets to a spring musical. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 5 child tickets for a total of $75. The school took in $72 on the second day by selling 4 senior citizen tickets and 2 child tickets. Find the price of a senior citizen ticket and the price of a child ticket.

  • This problem needs two equations.

  • First, an equation to talk about ticket sales on day 1.

  • Second, an equation to talk about ticket sales on day 2.

5

Fill in the Blanks

Adam and Jacob are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy cherry pies and lemon meringue pies. Adam sold 3 cherry pies and 6 lemon meringue pies for a total of $105. Jacob sold 1 cherry pie and 6 lemon meringue pies for a total of $91. Find the cost each of one cherry pie and one lemon meringue pie.


(lemon pie, cherry pie)

Type answer...

6

7

8

Fill in the Blanks

The senior classes at High School A and High School B planned separate trips to the county fair. The senior class at High School A rented and filled 5 vans and 5 buses with 270 students. High School B rented and filled 1 van and 5 buses with 218 students. Each van and each bus carried the same number of students. How many students can a van carry? How many students can a bus carry?


(van, bus)

Type answer...

9

10

Fill in the Blanks

One line passes through the points   (2,8)\left(2,8\right)  and   (−3,13)\left(-3,13\right)  . A second line passes through the points   (1,3)\left(1,3\right)   and   (5,7)\left(5,7\right)  . At what point do these two lines intersect?



Type answer...

11

12

Fill in the Blanks

 a0b3×(a−4)02ba2\frac{a^0b^3\times\left(a^{-4}\right)^0}{2ba^2}  

Simplify. Your answer should only contain positive exponents. Use ^ for exponents. Write answers in alphabetical order.



Type answer...

13

14

Fill in the Blanks

media image

The table shows the height of a hot-air balloon, based on the number of minutes since it left the ground. What was the average height increase between 15 and 30 minutes?

Type answer...

15

16

Multiple Choice

Question image

Linda's online used book store charges $5.00 per paperback book, plus $7.00 for shipping. Barbara's online used book store charges based on this table. Who charges more for shipping and how much more does that store charge?

1

Linda's online used book store charges $1.50 more for shipping.

2

Linda's online used book store charges $3.00 more for shipping.

3

Barbara's online used book store charges $3.50 more for shipping.

4

Barbara's online used book store charges $3.00 more for shipping.

17

18

Fill in the Blanks

Write the slope intercept form of the equation of each line. (y=mx+b)

 6x+7y=146x+7y=14  



Type answer...

19

20

Fill in the Blanks

Taylor’s aquarium has six times as many fish as frogs. If a quarter of her frogs plus a third of her fish equals nine, how many frogs does Taylor have in her tank?

Type answer...

21

22

Fill in the Blanks

Solve the equation for x. If x equals a number, write the number, if not:
I = infinite
NS = no solution

 −8x+6(1−4x)=4(7−8x)-8x+6\left(1-4x\right)=4\left(7-8x\right)  



Type answer...

23

24

Fill in the Blanks

Maria and Shanice each improved their yards by planting rose bushes and ornamental grass. They bought their supplies from the same store. Maria spent $63 on 4 rose bushes and 5 bunches of ornamental grass. Shanice spent $81 on 6 rose bushes and 3 bunches of ornamental grass. What is the cost of one rose bush and the cost of one bunch of ornamental grass?


(rose bush, ornamental grass)

Type answer...

25

26

Fill in the Blanks

media image

Find the measure of angle A.

Type answer...

27

pattern-tertiary

Accelerated 8

January 27, 2021

Slide image

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 27

SLIDE