
Unit Rate Review
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+2
Standards-aligned
Raeanna Randolph
Used 14+ times
FREE Resource
4 Slides • 7 Questions
1
Unit Rate Review
2
To find a unit rate, divide both numbers by the number you want to equal one.
405 miles in 9 hours
3
Multiple Choice
There were 192 desks in 8 classrooms. What is the unit rate?
34 desks per 8 classrooms
22 desks per classroom
14 desks per classroom
24 desks per classroom
4
Multiple Choice
I made 7 cakes with 42 eggs. How many eggs were used in each cake?
6 eggs
3 eggs
4 eggs
9 eggs
5
To compare unit rates: Find the rate of each unit rate and compare
Who ran faster? Jim ran 5 miles in 35 minutes and Darryl ran 4 miles in 32 minutes
6
Multiple Choice
Which is cheaper? Store A has 3 rolls of paper towels for $15 and Store B has 4 rolls of paper towels for $16.
Store A
Store B
7
Multiple Choice
Who was driving faster: Lillian went 260 miles in 4 hours. Janice went 290 miles in 5 hours.
Lillian
Janice
8
To solve unit rates with decimals, divide both numbers by the number you want to equal one. Keep the decimal in the correct place.
It cost $3.75 for 3 cupcakes. What is the unit price?
5 binders are $62.25. What is the unit price?
9
Multiple Choice
A pack of 4 pens is $5.88. What is the unit price?
$1.45 per pen
$2.43 per pen
$1.26 per pen
$1.47 per pen
10
Multiple Choice
6 phone cases are $80.88. What is the cost per phone case?
$12.52
$12.48
$13.48
$14.92
11
Multiple Choice
Your total comes to $69.74 for 11 packs of highlighters. What is the unit price?
$6.34 per pack
$4.76 per pack
$6.42 per pack
$5.41 per pack
Unit Rate Review
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 11
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
U2B.L1.2-Percents Introduction
Presentation
•
6th - 7th Grade
8 questions
Natural Selection and Selective Breeding
Presentation
•
7th Grade
8 questions
7A 1.1 L7
Presentation
•
7th Grade
6 questions
Writing two step equations
Presentation
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit 6.2 Cool down
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Finding Unit Rate
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Understand Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Unit Rates Involving Ratios of Fractions
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade