

Rates & Relationships
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Allison Warren
Used 16+ times
FREE Resource
22 Slides • 5 Questions
1
Rates & Relationships

2
3
4
5
6
7
8
9
10
Multiple Choice
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
11
Multiple Choice
$6 for 2 cans of tuna
Find the UNIT RATE
(round to the tenths place)
1 can of tuna3 dollars
1 can of tuna6 dollars
2 cans of tuna6 dollars
6 dollars1 can of tuna
12
Multiple Choice
160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE
(round to the hundredths place)
1 gallon of gas160 miles
1 gallon of gas7 miles
1 gallon of gas22.86 miles
22.9 miles1 gallon of gas
13
Multiple Choice
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
14
Multiple Choice
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Rates & Relationships

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 27
SLIDE
Similar Resources on Wayground
22 questions
Writing & Solving Proportions Lesson
Presentation
•
6th Grade
19 questions
Area of Rectangles with fractional side lengths
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Exponents and Order of Operations
Presentation
•
6th Grade
20 questions
All Operations of Decimals
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Area and Circumference of a Circle
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Volume of Rectangular Prisms
Presentation
•
6th Grade
21 questions
Which is the Better Buy?
Presentation
•
6th Grade
21 questions
Exponents
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade