

Proportions & Unit Rate
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Emily Phillips
Used 11+ times
FREE Resource
24 Slides • 8 Questions
1
Proportions & Unit Rate

2
3
4
5
6
7
Multiple Choice
A ratio is a comparison of 2 quantities using different measurements
True
False
8
9
10
Multiple Choice
106=x36
x = 360
x = 60
x = 30
x = 5
11
Multiple Choice
x45=315
x = 135
x = 12
x = 120
x = 9
12
13
14
15
16
17
18
Multiple Choice
Robert biked 24 miles in 4 hours. If he biked at a constant speed, how many miles did he ride in one hour?
96 miles/hour
6 miles/hour
12 miles/hour
8 miles/hour
19
Multiple Choice
Mr. Adamson pays $35 for 10 gallons of gas for his new truck. What is the cost per gallon?
$3 per gallon
$5.50 per gallon
$1.25 per gallon
$3.50 per gallon
20
Multiple Choice
The unit price for a can of Dr. Pepper is $0.40. What is the total price for a 6-pack of Dr. Pepper?
$2.40
$3.00
$1.50
$4.50
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Multiple Choice
18 stamps on 3 sheets = ________ stamps per sheet
9 stamps
6 stamps
44 stamps
12 stamps
30
Multiple Choice
10 plants in 2 rows = ________ plants per row
20 plants
12 plants
5 plants
6 plants
31
32
Proportions & Unit Rate

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 32
SLIDE
Similar Resources on Wayground
28 questions
Writing Linear Equations-STAAR Review
Presentation
•
7th - 8th Grade
21 questions
Generating Equivalent Expressions
Presentation
•
6th - 8th Grade
26 questions
Perfect Squares and Cubes
Presentation
•
7th Grade
22 questions
Coordinate Plane
Presentation
•
6th - 9th Grade
25 questions
PEMDAS - Order of Operations
Presentation
•
5th - 8th Grade
26 questions
Angle Relationships (parallel lines and transversal)
Presentation
•
6th - 8th Grade
22 questions
Recap of Rigid Transformations
Presentation
•
6th - 8th Grade
26 questions
Exponent rules
Presentation
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade