

Topic 5 Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Stephanie Chin
Used 73+ times
FREE Resource
8 Slides • 16 Questions
1
Let's practice for Topic 5 test.

2
3
Multiple Choice
Tommy is using 14 green crayons and 5 yellow crayons to design a picture. Which ratio compares the number of green crayons to the total number of crayons?
14 : 5
14 : 19
5 : 14
5 : 19
4
5
Multiple Choice
A farm has a cow to horse ratio of 4 : 3. Which of the following ratios is equivalent to this ratio?
32 cows to 24 horses
32 horses to 24 cows
28 cows to 10 horses
8 cows to 7 horses
6
7
Multiple Select
Select all the values that would complete this ratio table.
8
9
10
13
30
8
9
Multiple Choice
Choose the graph that shows ALL the pairs of values from the ratio table.
10
11
Multiple Choice
A pack of 10 pencils cost $1.90. What is the unit price per pencil?
$0.19 per pencil
$1.90 per pencil
$0.10 per pencil
$0.09 per pencil
12
Multiple Choice
A pack of 6 pencils cost $1.08. What is the unit price per pencil?
$0.08 per pencil
$1.08 per pencil
$0.16 per pencil
$0.18 per pencil
13
Multiple Choice
I can buy 10 pounds of grapes for $13.90 or 6 pounds of grapes for $9.12. Which is the better buy? (Hint: find the unit price for each)
10 pounds for $13.90
6 pounds for $9.12
14
15
Multiple Choice
Tim is swimming at a constant speed.
He swims 72 meters in 9 seconds. How many meters per second does he swim?
0.125 meters per second
8 meters per second
63 meters per second
9 meters per second
16
Multiple Choice
Sammy earned $63 for 7 hours of babysitting. What is Sammy’s unit rate for babysitting?
$7 per hour
$441 per hour
$9 per hour
$56 per hour
17
Multiple Choice
Meg’s car uses 6 gallons of gas for a 108-mile trip.
Joe’s car uses 8 gallons of gas for a 112-mile trip.
What is the unit rate for Meg's car’s gas usage in miles per gallon?
18 miles per gallon
14 miles per gallon
13.5 miles per gallon
18.7 miles per gallon
18
Multiple Choice
Meg’s car uses 6 gallons of gas for a 108-mile trip.
Joe’s car uses 8 gallons of gas for a 112-mile trip.
What is the unit rate for Joe's car’s gas usage in miles per gallon?
18 miles per gallon
14 miles per gallon
13.5 miles per gallon
18.7 miles per gallon
19
20
Multiple Choice
Tim is swimming at a constant speed. He swims 72 meters in 9 seconds. How long in seconds will it take him to swim 80 meters at this speed?
81 seconds
8 seconds
12 seconds
10 seconds
21
Multiple Choice
Sammy earned $63 for 7 hours of babysitting. At this rate, how much would Sammy earn for 45 hours of babysitting?
$94
$468
$720
$405
22
Multiple Choice
Meg’s car uses 6 gallons of gas for a 108-mile trip.
At this rate, how many gallons of gas would Meg's car use if traveling 480 miles?
18.7 gallons
34.3 gallons
13.5 gallons
26.7 gallons
23
Multiple Choice
Joe’s car uses 8 gallons of gas for a 112-mile trip.
At this rate, how many gallons of gas would Joe's car use if traveling 480 miles?
18.7 gallons
34.3 gallons
13.5 gallons
26.7 gallons
24
Multiple Choice
In 1 hour, 24 runners cross the finish line. At the same rate, how long would it take for 96 runners to cross the finish line?
2 hours
3 hours
4 hours
6 hours
Let's practice for Topic 5 test.

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 24
SLIDE
Similar Resources on Wayground
18 questions
Comparing Rational Numbers
Presentation
•
6th - 7th Grade
18 questions
Constant Proportionality
Presentation
•
7th Grade
20 questions
7 - Simplify Expressions
Presentation
•
7th Grade
18 questions
Multiply Rational Numbers
Presentation
•
7th Grade
19 questions
Dividing Decimals by whole Numbers
Presentation
•
6th Grade
19 questions
Surface Area of Pyramids
Presentation
•
6th Grade
20 questions
GCF and LCM
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Intro to Integers
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade