
Ratios and Rates Review
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Jake Smith
Used 12+ times
FREE Resource
7 Slides • 0 Questions
1
2
You can run 2 laps in 3 minutes.
How many laps can you run in 21 minutes?
3
5 bracelets can be made using 11 charms. If you have 44 charms, how many bracelets can you make?
4
If you spend $43.60 on 8 books at Barnes and Noble, what is the unit cost per book?
5
At the Natick Mall you and your friends buy 5 sweatshirts for $127.25. How much does each sweatshirt cost?
6
Shopping at the grocery store, you see a sale of 5 mangos for $1.75. At this rate, how much would 9 mangos cost?
7
The grocery store also has a sale on dragonfruit: 4 for $3.40. If you want 9 dragonfruits, how much would this cost?
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 7
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
River Rescue
Presentation
•
6th Grade
6 questions
Equivalent Expressions and Distributive Property
Presentation
•
6th Grade
7 questions
Multiply Fractions by Whole Number Lesson
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Area of Triangles
Presentation
•
6th Grade
10 questions
GCF & LCM word problems
Presentation
•
6th Grade
8 questions
Dividing mixed numbers by frations
Presentation
•
6th Grade
7 questions
Phantom TollBooth Act 2 Vocabulary
Presentation
•
6th Grade
6 questions
Quinn/Britton 1
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade