Search Header Logo
Unit 5 Test Corrections application of proportion

Unit 5 Test Corrections application of proportion

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

8th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

Created by

Rachel Saltzstein

Used 4+ times

FREE Resource

11 Slides • 15 Questions

1

media

Rate per 1 of something. EX:
miles per hour
price per pound

Use division to get a denominator of 1.

​

Unit Rates

2

media

Unit Rates can be decimals.
This bag of ice costs $2.99. What is the unit rate?

3

Fill in the Blanks

media image

A 20 lbs. bag of flour costs $13.00 at Costco. Use a calculator to find the unit rate,

$

per pound (enter just the number in the blank)

4

media

5

media

6

scale factor -  is the ratio between corresponding measurements of an object and a representation of that object

media

7

media
​Reduction. Scale factor is a fraction between 0 and 1. (divided by 2 = times 1/2)

8

Poll

Question image

Find the scale factor of the enlargement from Y to X

1/2

3

2

4

9

Multiple Choice

Question image
The pair of figures is similar. Find the missing side.
1
x = 10
2
x = 4
3
x = 2
4
x = 5
5

I'm not sure.

10

Multiple Choice

Question image
Find missing side
1
5
2
7
3
9
4
11

11

Multiple Choice

Question image
The scale drawing car length is 3 cm. If the scale is 1 cm:4 ft, what is the actual car length?
1
12 feet
2
16 feet 
3
10 feet
4
4 feet

12

All side lengths of the real figure are proportional to the drawing.
All measurements are multiplied or divided by the same number (scale factor)

​

Scale Drawings

media

13

Poll

Question image
A scale drawing of a flagpole has a scale of 1 in.= 4 ft. If the drawing of the pole measures 12 inches, how tall is the actual pole?
16 feet
3 feet
48 feet
9 feet

14

Multiple Choice

Question image
Scale is 1cm = 8km. Hatboro and Smithville are 24cm apart on the map, what is the actual distance between the 2 cities?
1
87 km
2
216 km 
3
33 km
4
192 km

15

Poll

How are you doing?

Good! I'm getting these right.

Pretty good! I'm getting some of these right.

Just okay. I feel like I'm getting a lot of these wrong.

16

Tax and Tip are a percent of the cost that is added on.
Commission is a percentage of the cost paid to the salesperson or agent by their company, like a tip from the boss.

​

Tax and Tip
Commission

media

17

Multiple Choice

What is 25% as a decimal?

1

2.5

2

0.25

3

0.025

4

250

18

Multiple Choice

What is 2% as a decimal?

1

20

2

0.2

3

0.02

4

200

19

media

Basics:
1. Convert the rate to a decimal (50% = 0.50 move decimal 2 places left)
2. Multiply the total by that decimal. Use a calculator.
3. Add that to the price for a tip or tax. Subtract it for a discount (on sale).

​

Find a Percentage

20

Multiple Choice

Question image

What is 20% of $100?

1
$200
2
$50
3
$10
4
$20

21

Multiple Choice

Question image

What is the total if you leave a 20% tip for a waiter? Your bill was $100.

1
$200
2

$150

3

$110

4

$120

22

media

How much did it change?
100% change means the price doubled.
-50% change means half off.

​Use a calculator.

Percent of Change

23

Multiple Choice

Find the percent change.
Original amount:  10
New amount: 12
1
20%
2
12%
3
15%
4
50%

24

Multiple Choice

Question image

Your family drives 200 miles in 4 hours. What is their unit rate? (hint, this is their miles per 1 hour which we usually just call their speed)

1

501 miles per hour\frac{50}{1}\ miles\ per\ hour

2

150 miles per hour\frac{1}{50}\ miles\ per\ hour

3

800 miles

4

5 miles per hour

25

media
  1. Find the difference between the estimate and the real value.

  2. Divide by the real value.

  3. x100.

​

Percent Error? That's a percent of change.

26

Multiple Choice

You estimated that 100 people would come to the field trip. Only 80 people came. What was the percent error?

1
25
2
20
3
10
4
50
pattern-tertiary
media

Rate per 1 of something. EX:
miles per hour
price per pound

Use division to get a denominator of 1.

​

Unit Rates

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 26

SLIDE