
Unit 5 Test Corrections application of proportion
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Rachel Saltzstein
Used 4+ times
FREE Resource
11 Slides • 15 Questions
1
Rate per 1 of something. EX:
miles per hour
price per pound
Use division to get a denominator of 1.
Unit Rates
2
Unit Rates can be decimals.
This bag of ice costs $2.99. What is the unit rate?
3
Fill in the Blanks
A 20 lbs. bag of flour costs $13.00 at Costco. Use a calculator to find the unit rate,
$
4
5
6
scale factor - is the ratio between corresponding measurements of an object and a representation of that object
7
8
Poll
Find the scale factor of the enlargement from Y to X
1/2
3
2
4
9
Multiple Choice
I'm not sure.
10
Multiple Choice
11
Multiple Choice
12
All side lengths of the real figure are proportional to the drawing.
All measurements are multiplied or divided by the same number (scale factor)
Scale Drawings
13
Poll
14
Multiple Choice
15
Poll
How are you doing?
Good! I'm getting these right.
Pretty good! I'm getting some of these right.
Just okay. I feel like I'm getting a lot of these wrong.
16
Tax and Tip are a percent of the cost that is added on.
Commission is a percentage of the cost paid to the salesperson or agent by their company, like a tip from the boss.
Tax and Tip
Commission
17
Multiple Choice
What is 25% as a decimal?
2.5
0.25
0.025
250
18
Multiple Choice
What is 2% as a decimal?
20
0.2
0.02
200
19
Basics:
1. Convert the rate to a decimal (50% = 0.50 move decimal 2 places left)
2. Multiply the total by that decimal. Use a calculator.
3. Add that to the price for a tip or tax. Subtract it for a discount (on sale).
Find a Percentage
20
Multiple Choice
What is 20% of $100?
21
Multiple Choice
What is the total if you leave a 20% tip for a waiter? Your bill was $100.
$150
$110
$120
22
How much did it change?
100% change means the price doubled.
-50% change means half off.
Use a calculator.
Percent of Change
23
Multiple Choice
Original amount: 10
New amount: 12
24
Multiple Choice
Your family drives 200 miles in 4 hours. What is their unit rate? (hint, this is their miles per 1 hour which we usually just call their speed)
150 miles per hour
501 miles per hour
800 miles
5 miles per hour
25
Find the difference between the estimate and the real value.
Divide by the real value.
x100.
Percent Error? That's a percent of change.
26
Multiple Choice
You estimated that 100 people would come to the field trip. Only 80 people came. What was the percent error?
Rate per 1 of something. EX:
miles per hour
price per pound
Use division to get a denominator of 1.
Unit Rates
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 26
SLIDE
Similar Resources on Wayground
21 questions
Area and Circumference of Circles
Presentation
•
8th Grade
21 questions
8th Grade
Presentation
•
8th Grade
19 questions
Volume of Pyramids and Cones
Presentation
•
8th Grade
20 questions
Transformations
Presentation
•
8th Grade
18 questions
solving systems with substitution
Presentation
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots
Presentation
•
8th - 9th Grade
19 questions
Real Numbers
Presentation
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit 2 - Exponent Rules Review Lesson/Practice
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade