
Unit rate: Which is the Better buy?
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Jo-an Go Ping
Used 35+ times
FREE Resource
0 Slides • 13 Questions
1
Multiple Choice
What is a unit rate?
a comparison of two values that are the same
a comparison of two value that are different
two equivalent proportions
a rate with a second quantity of 1 unit
2
Multiple Choice
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
36
4
5
32
3
Multiple Choice
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
100
1
10
1000
4
Multiple Choice
You score 84 points in six games. How much do you score per game?
14
13
12
11
5
Multiple Choice
If Anna can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
408
400
100
102
6
Multiple Choice
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$6.50 per pizza
$7.25 per pizza
7
Multiple Choice
Which is the better buy,
paying $3.60 for 2 kg of flour,
or,
paying $8.50 for 5 kg of flour?
Remember that a better buy is a cheaper price!
$3.60 for 2kg of flour is a better buy
$8.50 for 5kg of flour is a better buy
8
Multiple Select
Which is the better buy,
paying $14.40 for 12 kg of potatoes,
or,
paying $5.50 for 5kg of potatoes?
paying $14.40 for 12kg of potatoes is the better buy
paying $5.50 for 5 kg of potatoes is the better buy
9
Multiple Choice
Which is the better buy,
paying $9.50 for 500g of cheese,
or,
paying $39 for 2kg of cheese?
paying $9.50 for 500g of cheese is the better buy
paying $39 for 2 kg of cheese is the better buy
10
Multiple Choice
Which is the best buy out of these soft drink options?
paying $4.00 for 6x200mL cans
paying $1.50 for 1.25 L
paying $1.00 for a 375 mL can
11
Multiple Choice
A chef makes pasty using a 3:1 ratio of flour to butter.
What is the scale factor in this context?
undefined
4
41
3
12
Multiple Choice
How much flour will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 1.65 kg of butter?
3.95 kg of flour
5.85 kg of flour
4.75 kg of flour
4.95 kg of flour
13
Multiple Choice
How much butter will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 7.5 kg of flour?
5 kg of butter
22.5 kg of butter
2.2 kg of butter
2.5 kg of butter
What is a unit rate?
a comparison of two values that are the same
a comparison of two value that are different
two equivalent proportions
a rate with a second quantity of 1 unit
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
MULTIPLE CHOICE
Similar Resources on Wayground
12 questions
Intro to Ratios
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Percent of a Number
Presentation
•
6th Grade
10 questions
Division Practice
Presentation
•
6th Grade
9 questions
Multiply/ Divide One Step Equations
Presentation
•
6th Grade
9 questions
GEMDAS
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Multiplying and Dividing Fractions/Mixed Numbers
Presentation
•
6th Grade
11 questions
Ratio and Unit Rate
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Identifying Parts of an Expression
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade