Search Header Logo
Quarter 1 and Quarter 2 (8-5)

Quarter 1 and Quarter 2 (8-5)

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

8th - 10th Grade

•

Medium

•
CCSS
6.EE.A.3, 6.RP.A.2, HSS.ID.C.7

+22

Standards-aligned

Created by

KRISTINA WIRT

Used 2+ times

FREE Resource

0 Slides • 73 Questions

1

Multiple Choice

2(4 + 9w) 
1
8+9w
2
2+9
3
8+18w
4
2+9w

2

Multiple Choice

Question image
What is the meaning of the y-intercept?
1
The weight in the bucket increases by 1 pound per pound of sand.
2
Before sand is put in the bucket, it weighs 1 pound.
3
The starting weight of the sand is 1 pound.
4
The weight in the bucket decreases by 1 pound per pound of sand.

3

Multiple Choice

3 x 2

1

5

2

9

3

6

4

3

4

Multiple Choice

-8(6x + 3) 
1
48X+3
2
-48X-3
3
14x+3
4
-48x-24

5

Multiple Choice

1 x 5

1

5

2

15

3

6

4

10

6

Multiple Choice

Question image
-4(k - 7)
1
-4k + 28
2
-4k - 28
3
4k + 28
4
4k - 28

7

Multiple Choice

4 x 3

1

7

2

16

3

12

4

8

8

Multiple Choice

-4(-4d - 5)
1
-16d+20
2
16+20
3
16d+20
4
16s-20

9

Multiple Choice

6 x 5

1

25

2

35

3

11

4

30

10

Multiple Choice

-3(2c - 5)
1
-6c - 15
2
-6c + 15
3
6c + 15
4
6c - 15

11

Multiple Choice

7 x 9

1

63

2

42

3

56

4

35

12

Multiple Choice

8a + 6 + 1+ 8a - 3b + b

1

16a + 4b + 7

2

16a - 3b + 7

3

16a - 2b + 7

4

64a + -3b + 7

13

Multiple Choice

10 x 8

1

88

2

80

3

72

4

18

14

Multiple Choice

Simplify the following expression:
-10x + 15 - 3x + 2
1
7x + 17
2
-7x+ 13
3
-13x + 17
4
-13x + 13

15

Multiple Choice

2 x 11

1

20

2

33

3

13

4

22

16

Multiple Choice

5a + 2b - 7b + 4a

1

7b - 3a

2

9a - 5b

3

4ab

4

12a + 6b

17

Multiple Choice

7 x 3

1

20

2

18

3

21

4

27

18

Multiple Choice

3(y + 5) - 2y

1

5y + 5

2

6y

3

5y + 15

4

y + 15

19

Multiple Choice

9 x 4

1

27

2

35

3

18

4

36

20

Multiple Choice

Simplify the following expression:

-6x + 4(x - 3)

1

-2x - 12

2

10x + 12

3

-10x - 12

4

-2x + 12

21

Multiple Choice

8 x 6

1

48

2

40

3

47

4

46

22

Multiple Choice

3(2x + 4) + 4(x - 5)

1

10x + 32

2

10x - 8

3

9x - 8

4

10x - 1

23

Multiple Choice

12 x 4

1

60

2

46

3

48

4

36

24

Multiple Choice

Simplify the following expression:

-6x + 4(x - 3)

1

-2x - 12

2

10x + 12

3

-10x - 12

4

-2x + 12

25

Multiple Choice

8 x 9

1

71

2

63

3

64

4

72

26

Multiple Choice

Which of the following is equivalent to 8(5f - 7) + 3f ?
1
43f - 7
2
-13f
3
43f - 56
4
40f -7 + 3f

27

Multiple Choice

Simplify the expression: 7+3(1 - 2x) 
1
21 - 6x
2
10 - 2x
3
10 - 20x
4
10 - 6x

28

Multiple Choice

Simplify the following expression:
-7x +5 (1 - 8x)
1
-33x + 5
2
5 + 33x
3
47x + 5
4
5 - 47x

29

Multiple Choice

Simplify the following expression:
-6x + 4(-x - 3)
1
-2x - 12
2
10x + 12
3
-10x - 12
4
-2x + 12

30

Multiple Choice

Simplify the following expression:
x + 4 - 7(x - 5)
1
-33x + 19
2
-47x2 +  21
3
33x - 19
4
-6x + 39

31

Multiple Choice

Simplify:
3x - (x - 6) - 12
1
2x - 6
2
4x - 18
3
2x + 6
4
4x - 6

32

Multiple Choice

2(4 + 9w) 
1
8+9w
2
2+9
3
8+18w
4
2+9w

33

Multiple Choice

4(x - 5)

1

4x + - 20

2

4x + 20

3

-4x + 20

4

-4x - 20

34

Multiple Choice

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

1

Add

2

Subtract

3

Multiply

4

Divide

35

Multiple Choice

Question image
What type of slope does the following graph have?
1
Postive
2
Negative
3
Zero Slope
4
Undefined

36

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

37

Multiple Choice

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

1

multiply by 6 to get $180 per ticket

2

divide by 6 to get $5 per ticket

3

multiply by 30 to get $900 per ticket

4

divide by 30 to get $1 per ticket

38

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

39

Multiple Choice

A line passes through the points (3, 4) and (3, -5)  What type of slope does the line have?
1
Negative
2
Undefined
3
Positive
4
Zero Slope

40

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

41

Multiple Choice

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
1
$8 per pound
2
$5 per pound
3
$35 per pound
4
0.125 pounds per dollar

42

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

43

Multiple Choice

Question image
What type of slope does the following graph have?
1
Undefined
2
Positive
3
Negative 
4
Zero Slope

44

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

45

Multiple Choice

$22 for 6 books
Find the UNIT RATE 

(round to the hundredths place)

1

22 dollars6 books\frac{\text{22}\ dollars}{6\ books}  

2

3.67 dollars1 book\frac{\text{3.67}\ dollars}{1\ book}  

3

44 dollars12 books\frac{44\ dollars}{12\ books}  

4

8 dollars1 book\frac{\text{8}\ dollars}{1\ book}  

46

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

47

Multiple Choice

Jimmy found the slope of a line by subtracting y and x coordinates.  His result was -3 as the rise and -4 as the run.  What type of slope will the graph have?
1
Zero Slope
2
Negative 
3
Positive
4
Undefined

48

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

49

Multiple Choice

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
1
$7 per hour
2
$6 per hour
3
$6.80 per hour
4
$17.40 per hour

50

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

51

Multiple Choice

Lena found the slope of line and the rise was -5 but the run was 2.  What type of slope does the line have?
1
Undefined
2
Positive
3
Negative
4
Zero Slope

52

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

53

Multiple Choice

How are rates and unit rates similar?
1
They both are fractions.
2
They both compare two different quantities of information.
3
They are not similar at all.
4
not here

54

Multiple Choice

Question image

What type of slope is shown?

1

positive

2

negative

3

zero

4

undefined

55

Multiple Choice

Question image
What type of slope does the graph have?
1
Zero
2
Undefined
3
Negative
4
Positive

56

Multiple Choice

Which of the following is a UNIT RATE?
1
10 miles / 2 hours
2
$6 for each hour
3
1 box / $3
4
15 pounds every 5 servings

57

Multiple Choice

Question image
What type of slope does the graph have?
1
Positive
2
Negative
3
Zero Slope
4
Undefined

58

Multiple Choice

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

1

$31

2

$39

3

$2,511

4

$34

59

Multiple Choice

When graphed the slope of the line that passes through the points (-4, 5) and (6, 5) will be ________________
1
Undefined
2
Positive
3
Negative
4
Zero Slope

60

Multiple Choice

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
1
16 customers per hour
2
15 customers per hour
3
12 customers per hour
4
20 customers per hour

61

Multiple Choice

If a line is graphed and it is horizontal, it will have what type of slope?
1
Positive
2
Zero Slope
3
Negative
4
Undefined

62

Multiple Choice

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
1
4 cookies per dollar
2
6 cookies per dollar
3
9 cookies per dollar
4
1/9 dollars per cookie

63

Multiple Choice

If  a line is graphed and it is a vertical line, it will have what type of slope?
1
Negative
2
Positive
3
Zero Slope
4
Undefined

64

Multiple Choice

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

1

16 customers per hour

2

12 customers per hour

3

20 customers per hour

4

15 customers per hour

65

Multiple Choice

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

1

408 words per minute

2

100 words per minute

3

400 words per minute

4

102 words per minute

66

Multiple Choice

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
1
10
2
30
3
20
4
40

67

Multiple Choice

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
1
5
2
8
3
9
4
2

68

Multiple Choice

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?
1
6
2
5
3
4
4
7

69

Multiple Choice

Which operation do you use to solve for unit rate?

1

Multiplication

2

Division

3

Addition

4

Subtraction

70

Multiple Choice

A pump moves 42 gallons in 7 minutes. Find the unit rate.

1

5

2

6

3

7

4

8

71

Multiple Choice

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

1

50 miles per hour

2

45 miles per hour

3

60 miles per hour

4

75 miles per hour

72

Multiple Choice

12 pencils cost $3.60. What is the cost per pencil (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

1

multiply by 12 to get $43.20 per pencil

2

divide by 12 to get $0.30 per pencil

3

multiply by 3.60 to get $43.20 per pencil

4

divide by 3.60 to get $0.30 per pencil

73

Multiple Choice

A printer prints 180 pages in 6 minutes. Find the unit rate in pages per minute.

1

30 pages per minute

2

36 pages per minute

3

40 pages per minute

4

24 pages per minute

pattern-tertiary
2(4 + 9w) 
1
8+9w
2
2+9
3
8+18w
4
2+9w

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 73

MULTIPLE CHOICE