
Slope Intercept Form Word Problems
Presentation
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
James Gonzalez
FREE Resource
4 Slides • 9 Questions
1
Multiple Choice
YES I have my notebook out
No, I know it means a bad grade
2
Objective: Create equations in slope intercept form given a 'real world' situation.
3
Multiple Select
If a rate of change describes how one quantity changes in relation to another quantity, which of the following situations represent a rate of change
the distance between San Fransisco and Seattle
the number of words you can type in a minute
the number of unread emails in your school account
4
A rate of change is a rate that describes how one quantity changes in relation to another quantity.
So what is the rate of change for each graph?
5
Multiple Choice
6
Multiple Choice
2 cm per hour
41 cm per hour
21 cm per hour
4 cm per hour
7
Nicole is a 17-year-old babysitter who charges a flat fee of $3, plus $5 per hour for up to 3 kids.
What would her 'rate' be?
If she watched 2 kids for 6 hours, how much money would she make?
8
A gym membership has a $15 membership fee and costs $40 per month.
A) Write an equation in slope-intercept form that represents the situation.
B) How much would you have to pay for the gym after 4 months?
C) How many months were you at the gym if the total cost was $215?
9
Multiple Choice
10
Multiple Choice
A canoe rental service charges a twenty-dollar transportation fee and thirty dollars an hour to rent a canoe. Write an equation representing the cost, y, of renting a canoe for x hours.
y = 20 + 30x
y = 30 + 20x
y = 50x
y = 60x
11
Math Response
Casey has run a small business making dessert baskets for 5 years. She estimates that her fixed weekly costs for rent and electricity are $200. The ingredients for one dessert basket cost $2.50.
Write an equation in slope-intercept form for the total cost, y, after making x number of baskets.
12
Math Response
Casey has run a small business making dessert baskets for 5 years. She estimates that her fixed weekly costs for rent and electricity are $200. The ingredients for one dessert basket cost $2.50. Her total costs for the week before were $562.50. How many dessert baskets did she make the week before?
13
Fill in the Blanks
Take a picture of the notes you took for this lesson.
Type answer...
YES I have my notebook out
No, I know it means a bad grade
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 13
MULTIPLE CHOICE
Similar Resources on Wayground
8 questions
6.7-- Transformations of quadratic functions
Presentation
•
9th Grade
8 questions
The Quadratic Formula
Presentation
•
9th Grade
12 questions
Two-Way Frequency Tables
Presentation
•
9th Grade
12 questions
Equation of a Circle
Presentation
•
9th Grade
12 questions
Slope from two points
Presentation
•
9th Grade
10 questions
Transformations Review
Presentation
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Presentation
•
8th - 9th Grade
10 questions
RACIONALIZACIÓN
Presentation
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Slope from 2 points
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Exploring the Basics of Exponents
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Solving Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
18 questions
SB 12.2 Write in point slope form
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Identify Rigid Transformations
Quiz
•
8th - 12th Grade
10 questions
Complementary, Supplementary, Vertical, and Linear Pairs
Quiz
•
9th - 12th Grade