
Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
James Gonzalez
FREE Resource
6 Slides • 2 Questions
1
Connect Ratios, Rates and Unit Rates
2
Definitions:
Rate: A measure, frequency or quantity that is measured against another quantity.
Ratio: A relationship between two amounts, found by dividing one amount by another.
Unit Rate: The unit rate is similar to the rate, except now we only measure against 1 unit. For example, if 10 cars drive by every 2 hours then the unit rate would be 5 cars per hour.
3
4
Multiple Choice
12 bananas cost $144 what is the cost for 1 banana?
$144
$12
$1,728
$0
5
6
7
Multiple Choice
There are two kangaroos. Kangaroo 1 jumps 20 meters in 5 jumps and Kangaroo 2 jumps 30 meters in 6 jumps. Which kangaroo had a higher unit rate per jump?
Kangaroo 1
Kangaroo 2
8
Connect Ratios, Rates and Unit Rates
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 8
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Module 1 Review: Proportional Reasoning
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Cell Theory Review
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Lesson 2.1: Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Intro
Presentation
•
7th Grade
7 questions
Juxtaposition Review (Unit 3, lesson 1)
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Dividing mixed numbers by frations
Presentation
•
6th Grade
8 questions
Graphing proportions
Presentation
•
7th Grade
6 questions
Proportional Relationships
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade