

Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Joseph Anderson
FREE Resource
6 Slides • 4 Questions
1
Unit Rates Slideshow

2
Heart Rate
Find your pulse, and begin counting each beat once I start the timer.
3
Open Ended
How many beats did you count?
4
5
6
Multiple Choice
Dan raked 6 bags of leaves in 50 minutes. At what rate did Dan rake?
50 minutes6 bags
50 minutes3 bags
25 minutes3 bags
7
8
Multiple Choice
Ralph drove 272 miles in 4 hours. What is his average speed? (unit rate per hour)
68 miles per hour
0.01 miles per hour
1,088 miles per hour
9
10
Multiple Choice
If a dozen eggs cost $1.08, what is the unit cost?
$11.10 / egg
$0.11 / egg
$0.09 / egg
Unit Rates Slideshow

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 10
SLIDE
Similar Resources on Wayground
9 questions
Unit1 7.4A,D Review
Presentation
•
7th Grade
7 questions
Unit 3 Integers
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Proportional vs Non-Proportional
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Word Problems
Presentation
•
7th Grade
7 questions
7th Grade Check-In #1 Review - NC.7.RP.2 (part 3)
Presentation
•
7th Grade
9 questions
Comma Rule: Interrupters
Presentation
•
7th Grade
10 questions
Constant of proportionality from a table
Presentation
•
7th Grade
10 questions
2.5 Distance on the Coordinate Plane
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-Step Equations Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Model Algebraic expressions with tiles
Quiz
•
7th Grade