Search Header Logo
Expense

Expense

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

9th - 12th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

Created by

Pooi Stewart

Used 4+ times

FREE Resource

12 Slides • 9 Questions

1

Understanding Money & Expense:
A Class Adventure!

By Pooi Stewart

media
media
media

2

media

3

media
media

4


What Does Spending Money Mean?
media
media
media

5

Multiple Choice

Question image

The chip in the bag costs $1.00.

Show me $1.00 below.

1
2

6

media
media
media
media

7

Meet Different Types of Expenses

The low-cost items: Pencils for $1.00

media
media
media
media
media

8

media
media
media

9

media
media
media

10

Multiple Choice

Question image

My chocolate Snickers bar cost me $2.00.

Show me $2.00.

1
2

11

What is Expense?
Something you pay for with money to buy or use something that you need or you want.

media
media
media

12

Multiple Choice

Question image

Why must we use expenses in our daily lives, whether necessary or not?

1
2

13

media
media
media

14

media
media
media

15

Multiple Choice

Question image

What did you buy for yourself that you need?

1
2

16

media
media
media
media
media
media
media
media

17

Multiple Choice

Question image
  1. A _____ is something we would like to have but do not need to live.

1

Home

2

Want

18

Multiple Choice

Question image

We pay for _______________ so we have lights and can see at night.

1
2

19

Multiple Choice

Question image
  1. We need to pay for ____ to have a place to sleep.

1

Home

2

Want

20

Multiple Choice

Question image
  1. Buying a new video game is an example of a ________.

1

I do not need it because it is not what I wanted or essential.

2

The item is essential to me.

21

Multiple Choice

Question image
  1. ______ is essential for drinking, cooking, and cleaning.

1

Food

2

Water

pattern-tertiary
Understanding Money & Expense:
A Class Adventure!

By Pooi Stewart

media
media
media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 21

SLIDE