Search Header Logo
Ratios , Rates, Proportions (6.4B, 6.4G, 6.5B)

Ratios , Rates, Proportions (6.4B, 6.4G, 6.5B)

Assessment

Interactive Video

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Hard

•
CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.3, 5.NF.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Alexis Dyson

Used 2+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

SLIDE QUESTION

30 sec • Ungraded

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

About 13 out of 20 homes have a personal computer. On a street with 60 homes, how many computers would you expect to have?

39 Computers
4.3 Homes
39 Homes
4.3 Computers

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 12-ounce bottle of shampoo lasts Enrique 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?

24 Weeks
24-ounce bottle
10.6 Weeks
10.6-ounce bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. How many pounds of granola can Will buy for $10

8 pounds
7 pounds
6 pounds
9 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 Shirley spelled 12 of her 15 spelling words correctly on the test.  What percent grade did Shirley get on the test?

40%
50%
80%
60%

Tags

CCSS.5.NF.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

What did you learn from this video?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.RI.5.7

CCSS.RI.6.7

CCSS.RL.5.7

CCSS.RL.6.7

CCSS.RL.7.7

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?