Let's Make A Deal

Let's Make A Deal

KG - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 14 Quiz

Chapter 14 Quiz

University

15 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

General Knowledge

General Knowledge

KG - 1st Grade

10 Qs

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

3rd Grade

10 Qs

Simple Interest

Simple Interest

11th Grade - University

12 Qs

9N01 Exponents

9N01 Exponents

9th Grade

10 Qs

HK1-K10- GIAO TIẾP

HK1-K10- GIAO TIẾP

10th - 12th Grade

10 Qs

Let's Make A Deal

Let's Make A Deal

Assessment

Quiz

Mathematics

KG - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B

Standards-aligned

Used 525+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices

Sargento
Velvetta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Sara Lee Turkey
$6.58 per 1 pound
OR
Butterball Turkey
$11.16 for 2 pounds

Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Coca-Cola
$1.29 for 1.25 L
OR
Pepsi
$2.49 for 2 L

Coca-Cola
Pepsi

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Cheerios
$3.68 for 17 oz
OR
Apple Jacks
$2.89 for 13 oz

Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Kidney Beans
$1.18 per pound
OR
Lima Beans
$2.13 for 2 pounds

Kidney Beans
Lima Beans

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?