Let's Make A Deal
Quiz
•
Mathematics
•
KG - 8th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Used 525+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Sara Lee Turkey
$6.58 per 1 pound
OR
Butterball Turkey
$11.16 for 2 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Coca-Cola
$1.29 for 1.25 L
OR
Pepsi
$2.49 for 2 L
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Cheerios
$3.68 for 17 oz
OR
Apple Jacks
$2.89 for 13 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Kidney Beans
$1.18 per pound
OR
Lima Beans
$2.13 for 2 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving problem using Set
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
BOOKS OF PRIME ENTRY_ JOURNAL
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Gr 9 circles
Quiz
•
9th Grade
9 questions
TÔI LÀ VINSER
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Online competition Maths Grade five Blue
Quiz
•
5th Grade
13 questions
Unit 8 Test Corrections
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Find derivative and gradient of a tangent
Quiz
•
12th Grade
10 questions
QUIZ 1 - MAT1043
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
