Chapter 6 Review

Chapter 6 Review

7th - 8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

15 Qs

MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

MATH STAAR REVIEW 7th Grade - RC 2 (Supporting)

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

7th Grade

17 Qs

Digits 7: Topic 8 Review

Digits 7: Topic 8 Review

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Identifying Unit Rate

Identifying Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Ratios Rates

Ratios Rates

7th - 9th Grade

15 Qs

Ratios & Proportional Relationships

Ratios & Proportional Relationships

7th Grade

12 Qs

Chapter 6 Review

Chapter 6 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

Used 10+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
6 red cars to 4 blue cars
3 to 2
3/2
6/4
1.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
6/1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes 
$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$175 for 4 concert tickets
$21.88 per ticket
$43.75 per ticket
$45 per ticket
$25 per ticket

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a twelve pack of juice boxes cost $6.59. Which is a better buy?
8 pack
12 pack

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Determine whether the set of number in the table is proportional. 
Proportional
Not Proportional 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
18.8
1.3
12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?