Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

P5-P6 Rate and Speed Basics

P5-P6 Rate and Speed Basics

5th - 6th Grade

14 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates Proportions

Rates Proportions

6th Grade - University

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

6th - 8th Grade

14 Qs

Quiz 2 - grade 6 math Q1 Ratios and Proportions

Quiz 2 - grade 6 math Q1 Ratios and Proportions

6th Grade

12 Qs

Writing Equations

Writing Equations

6th Grade

13 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Nancy Smith

Used 381+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes 
$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Smith reads about 12 pages of her favorite book in 9 minutes. The book is 360 pages long. Approximately how many minutes will it take Mrs. Smith to finish the entire book?
270
4.5
27
45

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 1,760 calories in 8 servings?
176 calories per serving
220 calories per serving
228 calories per serving
14,080 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hannah bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?
$67.20 per gallon
I have no clue!
$3.00 per gallon
$4.20 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 208 calories in 4 servings?
832 calories per serving
52 calories per serving
25 calories per serving
238 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56

Tags

CCSS.7.EE.B.3