7.RP.1 & 7.RP.2 Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+21
Standards-aligned

Laura Donnelly
Used 88+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
131 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Dyson hikes ½ mile every 15 minutes, or ¼ hour. How far does he hike in 1 hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate.
Jacob walks 3.5 miles in 1.25 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate.
Emily reads ⅝ page in ⅔ minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
For every 3 hours she works, Alexia earns $20.40.
What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table shows the amount of flour used to make waffles. What is the unit rate for the amount of flour per waffle?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
