Better Buy? Comparing Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Used 141+ times
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
How many miles does the car travel per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
36 questions
Math Vocabulary Part 3

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
7TH Grade Math Final Prep

Quiz
•
7th Grade
30 questions
Unit 7 Quizizz Review

Quiz
•
6th Grade - University
36 questions
Ratios - Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
SF-7S-Chapter 5

Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
30 questions
Pretest Percentages-Rate-Ratio

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade