Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Blaster

Math Blaster

2nd - 3rd Grade

10 Qs

MATH

MATH

4th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals by Whole Numbers using $!

Multiplying Decimals by Whole Numbers using $!

5th Grade

10 Qs

Adding money amounts

Adding money amounts

3rd - 4th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

math

math

KG - 6th Grade

13 Qs

5.3A, 5.3B and 5.4A

5.3A, 5.3B and 5.4A

5th Grade

10 Qs

5th grade math

5th grade math

5th - 9th Grade

11 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 5th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 5.NBT.B.7, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Jen Magalski

Used 171+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Haley bought 7.4 pounds of wood chips for her 3 gardens.  Wood chips cost $4.29 per pound.  How much did Haley spend on wood chips?
$31.75
$94.50
$22.2
$317.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Noah orders a coffee on his way to work, Monday through Friday.  Each coffee costs $1.28.  How much does he spend on coffee during one week?
$5.46
$67.00
$6.70
$1.28

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Jackie bought 4.2 pounds of apples at the orchard.  Apples cost $1.45 per pound.  How much did she pay in total for apples?  How much change did she get back if she paid with a twenty dollar bill?
total = $6.90 and change = $13.91
total = $6.09 and change =  $13.91
total = $4.20 and change = $15.80
total = $42 and change = $20.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Henry bought sports drinks to share with his baseball team.  Each drink costs $0.89.  If there are 25 team members, how much did he spend on drinks?
$25.00
$2.25
$89.25
$22.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Giovanni bought 7 packs of trading cards.  Each pack cost him $4.89.  How much did he spend on cards?
$33.54
$34.23
$74.89
$342.30

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Harrison trained for the track meet by running laps around the track.  Each lap is 0.75 miles.  If he ran 8.5 laps, how far did he run?
$6.375
$63.75
6.375 miles
63.75 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Principal Woodside ordered new math books for the 3rd - 5th graders.  Each book cost $82.53.  There are 387 students in 3rd through 5th grade.  How much money was spent on math books?
$31,939.11
$82,533.87
$3,193.19
$319.91

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Jasmine bought a pumpkin from the pumpkin patch.  It weighed 10.24 pounds and cost $0.39 per pound.  How much did the pumpkin cost?
$39.90
$10.24
$3.99
$3.98

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

Discover more resources for Mathematics