Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Better Buy

Unit Rate and Better Buy

Math quiz

Math quiz

*Unit Rate, Sales Tax, Discount, Tip*

*Unit Rate, Sales Tax, Discount, Tip*

Unit rate

Unit rate

Unit Rates with Pricing

Unit Rates with Pricing

Financial Management 4

Financial Management 4

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+4

Standards-aligned

Used 898+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which is the best buy?
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26

7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72

15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30

27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd

$16.52 for 6 yd
$13.85 for 5 yd
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen

$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Neither

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A 20 fl. oz. bottle of orange juice costs $1.80 and a 35 fl. oz. bottle of orange juice costs $3.50. Which is a better buy?

35 fl. oz. for $3.50
20 fl. oz. for $1.80
Neither

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?

$6.50
$1.53
$0.65

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?