Rates and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+8
Standards-aligned

Ellen Italiano
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tom is deciding between two cars based upon the gas consumption. He wants to get the car that gets more miles per gallon.
Car A traveled 90 miles using 5 gallons of gas. Car B traveled 168 miles using 8 gallons of gas. How many mpg does car A get? How many mpg does Car B get? Which car should Tom buy?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
It takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet. How many quarts of the same paint are needed to cover 140 square feet?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres. At this rate, how many grams of fertilizer is needed for 13 square acres?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
27 Week LCA STUDY GUIDE 6th Grade Math Connections
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Less 8 - 1: Apply & solve one-step inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimals, Percentage, Ratio and Patterns
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
scale diagrams
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
One Step Equation
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Ratios and Proportions Assessment Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
2/7 Mixed Review
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Scaling Up and Scaling Down Maps, Figures
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
