FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Proportions or Nonproportional

Proportions or Nonproportional

7th Grade - University

10 Qs

Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

Unit 1 Review: Proportions and MONEY!

7th Grade

14 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade - University

14 Qs

Word Problem Proportions

Word Problem Proportions

6th - 7th Grade

9 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Proportions and Word Problems

Proportions and Word Problems

6th - 7th Grade

11 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade - University

14 Qs

FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.3, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Duane Thompson

Used 38+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Sparks' farm has 8 cows for every 5 sheep. There are 136 cows on the farm. How many sheep does he have?
217
218
85
73

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last week, Ida bought 8 cartons of raspberries for $7. How many cartons of raspberries can Ida buy this week if she has $21?
24 cartons
2.67 cartons
20 cartons
19 cartons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Dulin runs 5 miles in 42 minutes.  He plans to run in a 25 mile race.  Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?
210 minutes
8.4 minutes
1050 minutes
200 minutes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To make plant fertilizer, you mix 12 ounces of Lime with every 10 ounces of water. If you use 80 ounces of water, how much lime do you need?
96 ounces
80 ounces
1.5 ounces
66.67 ounces

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 4 milk chocolates to every 2 dark in a box of chocolates. There are 34 dark chocolates in the box. How many milk chocolates are in the box?
68
86
17
34

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 12 ounce can of lemonade costs $1.32. How much would a 16 ounce can of lemonade cost?
$1.76
$3.76
$2.76
$1.67

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Four pounds of apples cost $5.00. How much would 10 pounds of apples cost?
I'm hungry
$15.75
$10
$12.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?