Big Ideas Chapter 5 Test Review

Big Ideas Chapter 5 Test Review

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Nombor Perdana tahun 6

Nombor Perdana tahun 6

6th Grade

10 Qs

improper Fractions

improper Fractions

4th - 6th Grade

15 Qs

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

1st - 12th Grade

10 Qs

poligon sekata

poligon sekata

1st - 6th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Integers

Adding and Subtracting Integers

6th Grade

17 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

TN Ready Review #3 - Fractions and Decimals

TN Ready Review #3 - Fractions and Decimals

5th - 6th Grade

15 Qs

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

Word Problems Involving Addition and Subtraction of Fraction

5th - 6th Grade

10 Qs

Big Ideas Chapter 5 Test Review

Big Ideas Chapter 5 Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3D, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Used 197+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of stars to red circles?

7:4
4:15
4:7
15:4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use ratio language to describe the ratio of green circles to red circles.

4 to 7
For every 4 green circles, there are 7 red circles.
There are 4 green circles and 7 red circles.
There are 4 green circles to 15 total objects.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the missing values in the ratio table.

cats = 80, dogs = 1
cats = 30, dogs = 2
cats = 38, dogs = -1
cats = 80, dogs = 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write a unit rate for $1.98 for 6 bananas.

.33 cents per 1 banana
$1.96 for 6 bananas
$0.33 per 1 banana
$33 per 1 banana

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 77 students on the student council.  The ratio of girls to boys is 7:4.  How many girls are on the student council?

49 girls
7 girls
11 girls
28 girls

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which brand is the better buy?

Brand A at $1.90 per pound
Brand A at $1.75 per pound
Brand B at $1.90 per pound
Brand B at $1.75 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the mixed number as a percent.

65%
165%
33%
133%

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?