GA Milestones Review Domain 1

GA Milestones Review Domain 1

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Angles, Parallel Lines & Transversals

Angles, Parallel Lines & Transversals

7th Grade

20 Qs

Réduction d'expressions littérales

Réduction d'expressions littérales

7th Grade - University

20 Qs

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

7th Grade

20 Qs

Class 7 Quiz

Class 7 Quiz

7th Grade

15 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

ULANGAN BAB 1 BILANGAN

ULANGAN BAB 1 BILANGAN

7th Grade

20 Qs

Procenty - sprawdzian

Procenty - sprawdzian

6th - 7th Grade

18 Qs

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

7th - 8th Grade

15 Qs

GA Milestones Review Domain 1

GA Milestones Review Domain 1

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.NS.A.3, 6.RP.A.3C, 7.NS.A.2A

+17

Standards-aligned

Created by

Amanda Howell

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The local grocery store has a sign near the sodas that reads “8 cans for $5.20.” What is the unit rate?

$0.55 per can
 $0.60 per can
$0.65 per can
$0.70 per can 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 Helen made a graph that represents the amount of money she earns, y , for the numbers of hours she works, x. The graph is a straight line that passes through the origin and the point (1, 12.5). Which statement must be true?

The slope of the graph is 1.
Helen earns $12.50 per hour.
Helen works 12.5 hours per day.
The z-intercept of the graph is 12.5.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Martha sells apples in 5 lb. bags for $3.80, and Steve sells apples in 3 lb. bags for $2.25. Determine who offers the better deal.

Martha
Steve

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which equation represents a proportional relationship?

y = 8x + 1
y = 2 + 7x
y = -4x
y = 24x – 8 

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A recent poll shows that 65% of adults are in favor of increased funding for education. The number of adults surveyed for the poll was 140. How many of the adults surveyed were in favor of increased funding for education? 

35 adults  
75 adults
91 adults
215 adults

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The original price of a camera was $60. It was on sale at a 20% discount. Later, the price of the camera reduced by an additional 25% of the sale price. What was the final price of the camera? 

$33 
$36
$45
$48

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kelly plans to put her graduation money into an account and leave it there for 4 years while she goes to college. She receives $750 in graduation money and puts it into an account that earns 4.25% interest. How much will be in Kelly’s account at the end of the 4 years? 

$885.86
$754.04
$877.50
$1275.00

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?