
GA Milestones Review Domain 1
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+17
Standards-aligned
Amanda Howell
Used 11+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The local grocery store has a sign near the sodas that reads “8 cans for $5.20.” What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Helen made a graph that represents the amount of money she earns, y , for the numbers of hours she works, x. The graph is a straight line that passes through the origin and the point (1, 12.5). Which statement must be true?
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Martha sells apples in 5 lb. bags for $3.80, and Steve sells apples in 3 lb. bags for $2.25. Determine who offers the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which equation represents a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A recent poll shows that 65% of adults are in favor of increased funding for education. The number of adults surveyed for the poll was 140. How many of the adults surveyed were in favor of increased funding for education?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The original price of a camera was $60. It was on sale at a 20% discount. Later, the price of the camera reduced by an additional 25% of the sale price. What was the final price of the camera?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kelly plans to put her graduation money into an account and leave it there for 4 years while she goes to college. She receives $750 in graduation money and puts it into an account that earns 4.25% interest. How much will be in Kelly’s account at the end of the 4 years?
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
1.0 INDEKS Tingkatan 3
Quiz
•
KG - Professional Dev...
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
الفصل الخامس/ تطبيقات على النسبة المئوية
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
20 questions
二年级 数学 总评审(一)
Quiz
•
1st - 10th Grade
18 questions
Teza clasa a VII-a sem.II
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
